harranajans
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

İsa ALTUN - isaaltun63@gmail.com
Uyuşturucu sorun çözmez, daha da derinleştirir
28 Kasım 2016 - 881 okunma

Kendisine uzun ya da kısa vadede mutlaka zarar verecek bir maddeyi birey neden kullanır? Kimi ‘sorunlardan kaçmak’ için çözümü maddede görse de madde aslında sorunu daha da derinleştiriyor.

  Madde bağımlılığı illetine kapılıp, yolu şubeye düşen bireylerin ifadelerini alırken ya da sorgularken bir konu dikkatimi çekmiştir. Stres ve sorunlar karşısında bireyler, bir profesyonelden destek almak yerine neden zehirden medet umarlar. Anlamış değilim. Bu her kesimden bir çok insanın bahanesi gibi görünse de bizim aslında toplumsal ruh halimizi de gösteriyor. 

  Ya da aileler çocuklarını büyütürken, çocukların karşılaşacakları zorluklarla baş etmeleri için yol yordam mı öğretemiyorlar? Demek ki o çocuklar yol yöntem bilemedikleri için en küçük sorunda maddeye sığınma ihtiyacı hissediyorlar. 

  Bir dönem Psikologa görünmekle‘ben deli değilim ki ’ inancı hakimdi. Oysa günümüzde psikologa gitmek en sağlıklı yol. Çünkü Profesyonel destek hayatı kolaylaştırıyor.

   Narkotik şubede görev yaparken ünlülerin yakından tanıdığı bir müzisyeni, görev yaptığım kente gelip uyuşturucu madde temin ederken suçüstü ele geçirmiştik. Sorgusundason derece stresli bir iş yapıyorum, yaşadığım depresif ruh halini aşmak için madde kullanıyorumderken farkında olmadan bir gerçeği ifade ediyordu. Ünlüler onca maddi kazanca rağmen neden bir yaşam koçları yok. Niçin ruh sağlığı uzmanlarından destek almazlar.

   Nitekim aynı duruma düşenlerden birisi de Ünlü şarkıcı Tarkan idi. Kendisi de mahkemede ifade verirken Emniyetteki ve Savcılıktaki ifadesini tekrar edip, ‘Sanatçıyım. Hayatın ve şöhretin zorluklarından dolayı bir dönem esrar maddesi kullandım ama pişmanımdemişti. Sevgili Tarkan kardeşim, sana bir öneri sunmak istiyorum.

   Herkes ayakta kalma savaşı veriyor. Hayatın zorlukları yediden yetmişe herkesi etkiliyor. Sen göz önündesin. Attığın adım takip ediliyor. Bilhassa ergenler seni rol model olarak görüyor. Zirvede olmak kolay değil. Neticede etten sinirden bir canlısın. Baksana sen bile stresi ve hayatın ve şöhretin zorluklarını bahane ediyorsun. Demek ki şöhret ve yaşam koşulları seni olduğu gibi bizi ve herkesi olumsuz etkiliyor. Hayat devam ettikçe stres ve sorunlar asla seni bırakmayacak. Yapacağın tek şey profesyonel destek almak. Bu bir yaşam koçu da olabilir. 

  Tabi bu tavsiyem tüm şöhretli sanatçılar için geçerlidir. Ünlülerden söz açılmışken bundan birkaç sene önce bazı dizi ve sinema oyuncularına yönelik uyuşturucu operasyonu düzenlenmişti.  Oyuncu R. K'nin kız arkadaşına, M. E.'den "Klaragis' (tersinden okunursa sigaralık) alayım" diyerek esrar maddesi almak istediğini söylediği, daha sonra da E.'e esrar maddesini almaya geldiğini söylediği tespit edilmişti. Arkadaşlar unutmayın Türk Polisi uyuşturucu madde ele geçirmede dünyada en başarıl teşkilattır. Bunu ben söylemiyorum. Birleşmiş Milletler raporu söylüyor. Siz istediğiniz kadar şifreli konuşun. Sigarayı da diğer maddeleri de tersinden okusanız da Polis bunu yutmaz. Bilin istedim.

  Yine bu operasyonlardan birinde Oyuncu K. İ.'nun R.K, E.Ö ve M. Y.'dan temin ettiği esrarı kendi evinde E.A.D, M. Y. ve R. K. ile birlikte kullanarak bu kişilere esrar kullanması için yer temin ettiği belirtilmişti. Gidemediği zamanlarda esrar almaya şoförünü gönderdiği öne sürülen İ.'nun teknik takibe yakalanmamak için telefon görüşmelerinde esrardan 'CD', 'papatya' ve 'süt' diyerek şifreli konuştuğu anlatılmıştı.

   İddianamede İ.'nun savcılık ifadesinde, "2 yıl önce bir kez esrar denediği, bir iki ay öncesinde Simi Adası'ndaki tatilde bir arkadaş grubu içerisinde kendisine ikram edildiği, sarma tütün zannedip içtiği, onun dışında esrar kullanmadığı" şeklinde savunma yapmıştı. Siz kullandığınız maddelere hangi lakabı takarsanız takın kurtuluş yok.

   Oyuncu E. G.ın Z. Y. ve A. S. isimli torbacıdan M. K. H aracılığıyla uyuşturucu aldığı belirtilmiş, G.’ın kendi ikametinde partiler düzenleyerek S.A, E. K. İ. A. ve kimlikleri tespit edilemeyen kişilere bu uyuşturucuyu temin ettiği, esrardan "senaryo" ve "proje" olarak bahsettiği, esrar içtiğini beyan ettiği ve çevresindekilere parasız bir şekilde verdiği dile getirilse de yine de Polisten kaçamamışlardı.

  Demek oluyor ki, şöhret olmak kimseye ruhsal açıdan imtiyaz sağlamıyor. Baksanıza yaşadıkları stresi ve sorunlar maddeyle yenmeye çalışanların sayısı da hiç te azımsanmayacak kadar az değil.   Sağlıklı toplum için sağlıklı birey olmanın yolu sağlıklı adımlar atmaktan geçiyor. Bunun için de toplumsal ruh sağlığı için profesyonel destek almak en sağlıklı yol. Madde bağımlılığı sorunları çözmediği gibi daha da derinleştiriyor. 


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


İsa ALTUN Diğer Yazıları

01 Ağustos 2017 - Veri İhlalinin etkisi
09 Ocak 2017 - ÇARESİZSENİZ, ÇARE "SİZSİNİZ"
21 Aralık 2016 - Acil durumlarda Panik Butonu
12 Aralık 2016 - Veri güvenliğinde işbirliği
01 Aralık 2016 - Şifre-fidye yazılımlarına karşı bir adım daha
12 Kasım 2016 - Bilgisayar oyunlarında kara para aklıyorlar
01 Kasım 2016 - Gizlilik mi, popülerlik mi?
24 Ekim 2016 - Hedefte Türkiye var
24 Ekim 2016 - Çocuğunuz internette güvende değil!
23 Haziran 2016 - Bireyler doktorunu araştırıyor, randevusunu kendi alıyor.
25 Kasım 2015 - Hayal Satan Vurguncular
16 Ağustos 2015 - Bilişim sistemlerindeki hatalar
14 Ocak 2015 - Çalınan cep telefonunu bulmaz
15 Aralık 2014 - Bağımlılıkla Savaşta Örnek Kaymakam
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
24 HAZİRAN MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
BDP
SP
DİĞER
OY KULLANMAYACAĞIM

Sonuçlar
En Çok Okunan
Sayfalar
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Radyo

Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa | Sohbet Odasi
CH