harranajans
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Numan Aladağ - harranajans
Ramazan Mevsimine Veda Ederken‏
21 Temmuz 2014 - 1293 okunma

Ey Yüce İslam alemi! Sohbetimiz, Ramazan mevsimine veda ederken: 
İnsan, mahiyet itibariyle maddi ve manevi unsurlardan meydana gelmiştir. İnsanın maddi yönü beden, vücut, ceset denilen dış varlığı; manevi yönü de ruh cevheri meydana getirir.
İnsanı meydana getiren bu madde ve mana unsurları daima bakıma, temizliğe, beslenmeye, korunma zaruretine muhtaçtır. Eğer bunlar yapılmazsa sürekli hastalık ve huzursuzluklarla körelir, zayıflar ve yok olur. Maddi olan bedenin bakımı korunması ve özellikle haram yollardan elde edilen zekat ve vergilendirilmemiş kazançlarla, bakımını uzak tutarak; korunması, yemek içmek gibi gıdalarla, kendisi manevi olan ruhun bakımı ve korunması ise; inanç, ibadet ve vicdan sahibi ahlak gibi manevi gıdalarla olur. Beden için kan, dolayısıyla gıda ne kadar gerekli ise, ruh içinde din ve diğer manevi gıdalar da zaruridir (Şarttır).
Cenab-ı Allah insanın maddi varlığını oluşturan bedenini en üstün yaratarak, onun korunması ve beslenmesi için bir çok nimetler ihsan ederken, manevi yönünü imar etmek üzere de ruh denilen cevheri vermiş ve ruhun korunması ve beslenmesi için de insanın manevi cephesini, ruhi hayatını düzenleyen, besleyen ve onaran dinleri, Peygamberleri göndermiştir.
Haram (Rüşvet-Kara para) ile beslenen beden nasıl zayıflamaya, çökmeye ve tedavisi imkansız hastalıklarla yok olmaya mahkum ise, manevi gıda alamayan ruh da öylece körelmeye ve görevini yapamaz hale gelmeye mahkumdur.
Bunun içindir ki, İslam dini insanı bir taraftan maddi varlığını devam ettirmek üzere helal rızık temini için çalışarak üretmeye, diğer taraftan da manevi ve ebedi hayatı için İman ve ibadete davet eder.
Maddi varlığımızın devam edebilmesi için günün belirli saatlerinde haram olmayan yiyecek ve içeceklerle beslenmeye muhtaç isek, ruhi hayatımızın ıslahı için de devamlı ibadet etmeye mecburuz. Cenab-ı Allah'ın emri olan namaz, oruç, zekat ve diğer ibadetlerin de devamlı bir hikmeti de bu olsa gerektir.
Ey Yüce Türk İslam alemi!
Sadakat ve samimiyetle yapılan ibadetler insan ruhunu beslediğini, kuvvetlendirdiğini, parlattığını, yücelttiğini, Allah'a yaklaştırdığını, vicdanlı ve merhametli kul, namusunu-şerefini-Vatanını düşünen vatandaş yapar. Ancak yapılan ibadetlerin mübarek gün ve gecelerin dışında da, devam edilmesi ve hassasiyeti şarttır. Bunun içindir ki, Cenab-ı Allah ''Sana ölüm gelinceye kadar Rabbına ibadet'e (Devam et)'' buyurmuştur.
Kandillerle başlayıp üç aylarla devam eden mübarek Ramazan mevsimi ile her tarafı kuşatan manevi bir atmosferden geçtik. Bu zaman içerisinde, ilahi emre uyarak, vücudumuzun zekatını vermek için ve Allah'ın rızasını kazanmak için bir ay oruç tuttuk. Farz olan beş vakit namazımıza teravih ve nafile namazlar ekledik. Kuran-ı Kerim okuyarak hatimler yaptık ve okumayı bilmiyorsak okuyanları dinledik. Zekat, Sadaka-i Fıtır ve yaptığımız diğer hayırlarla fakirleri sevindirdik. Günahlarımıza bir daha dönmemek üzere, elde ettiğimiz haram olan kul hakkını sahiplerine ve hazineye (Devlete) iade ederek tövbe-i istiğfar ettik. Yüce Türk İslam aleminin, ülkesiyle milletiyle birlik ve beraberliğini bozmak isteyen, dini duygudan yoksun olanların kendilerini rüşvet ve haram işlerle para kazanmaya odaklayan ihanet şebekelerinin hidayeti için dua ettik.
 Ramazan mevsiminin orucunu tutmayı bize nasip eden Cenab-ı Allah'ın bu nimetine şükür etmek üzere Mü'minlerin bayramını eda ettik. Ziyaret edilmesi gerekenleri ziyaret ettik. Sadakat ve samimiyetle çalışarak-üreterek elde ettiğimiz helal kazançların daima insana huzur veren, ma'nen rahatlatan, ruhunu besleyen İman tezahürleridir. Bu yaptıklarımız Ramazan mevsiminin bereketiyle kazanılmış iyi hasletlerdir (Yaratılıştan gelen güzel huy). Yüce Türk İslam alemi olarak, Ramazan mevsiminde elde edilen hasletlerimizi aynen devam ettirmektir. Ramazan mevsimine gösterdiğimiz ibadet ve maddi hayırları terk etmek; toprağa bereket veren yağmurun durması, kuraklık demektir. Kuraklık demek de, açlık, susuzluk, oksijensizlik, hastalık, Allah'ın haram kıldığı faaliyetlere yönelmesi ve diğer ahlaksızlıkların meydana gelmesi demek değil midir?
Bol ibadetli ve bereketli günlerden sonra ibadetsiz günlere geçilmesi ruhumuzu açlığa terk etmektir ki, çeşitli hastalık, huzursuzluk ve sıkıntıları davet eder. Daima mutluluk için sürekli kulluk gerek, Cenab-ı Allah'ın mülkünde, Allah'ın emri dışına çıkarak sağlık ve mutlu olma imkanı olamaz. Üç aylarda ve Ramazan mevsiminde yaptığımız ibadetlerin çemberini daha da genişleterek devam edelim ki Cenab-ı Alllah'ın rızasına erelim. Dersinize çalışmadan öğretmen size not verir mi? Eğer ki bir öğretmen hatır için dersine çalışmayan öğrencisine not verdiği zaman; hem ülke, hem ailesi hem de öğrenciyi felakete sürüklemek demek değil mi? Buyurun yanlış ise kararı siz verin? Sadakatla ibadetlerimizi yapmadığımız zaman, Cenab-ı Allah'ın dualarımızı kabul edip etmeyeceğine siz karar verin?
Okuduğumuz Kur'an-ı Kerimi, yaptığımız ibadet ve duaları, Vatan şehitlerine, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve okuyucularımızın atalarının da ruhlarına hediye eyledik. Mekanları Cennet olsun. Hastalara şifasını veren kullarından eylesin.
Kaynakça:
Hindistan İslam aleminin ileri gelen Din adamlarından, Mevlevi Prof. Dr. Seyyid Asaf Ali Hoca'nın sohbet notları.
 

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Numan Aladağ Diğer Yazıları

24 Ekim 2016 - Borneo Adasından Gençlik sırları
20 Haziran 2016 - Zulüm ve Sonuçları‏
05 Şubat 2016 - Cumhuriyetin kuruluşu ile atılan Milli temel‏
28 Ocak 2016 - İmanın Şifalı Armağanları‏
26 Ocak 2016 - Şifalı Armağanlar
04 Ocak 2016 - Nezleli Bronşitte pratik çözüm‏
13 Aralık 2015 - Prostat İçin Şifalı Armağanlar
08 Eylül 2015 - 1 Kasım'ın Stratejik Önemi‏
02 Ağustos 2015 - Milli Temel ve sorumluluk‏
24 Temmuz 2015 - Astım hastalığı kader olmasın‏
21 Temmuz 2015 - Sinüzit hastalığına şifa
15 Temmuz 2015 - Bayramınız Bayram Olsun‏
11 Haziran 2015 - SEN ÜNLEM...‏
18 Nisan 2015 - Recep ayının fazileti‏
15 Nisan 2015 - Elazığ-Şanlıurfa da kararlılık‏
09 Nisan 2015 - Zulüm Sadece Kırbaçla Olmaz‏
03 Nisan 2015 - Barsak İltihabı-Kolit Tedavisi‏
16 Mart 2015 - 18 Mart Zaferi ve küresel gerçek‏
11 Mart 2015 - 23-63 Ekseninde Ermenile
23 Aralık 2014 - Dengeli yaşam‏
05 Aralık 2014 - Jet hızı ile sonradan görmeler‏
29 Kasım 2014 - Vicdan ve Hakka bağlılık‏
27 Kasım 2014 - Bronşit için Şifalı Armağanlar‏
25 Ekim 2014 - Güzellik Reçeteleri
08 Ekim 2014 - ''Sağlık da Denge Ekmekle Başlar''‏
24 Eylül 2014 - Milli Beraberliğiniz İlacınız Olsun‏
13 Eylül 2014 - Seçim borsası nasıl kazandırıyor?‏
05 Eylül 2014 - Düşüncenin ana dokusu ve eğitim‏
26 Ağustos 2014 - Borneo Arasından şifalı armağanlar‏
22 Ağustos 2014 - Allah korkusu ve sorumluluk
20 Ağustos 2014 - Şeker Hastalığı ve E vitamini‏
14 Ağustos 2014 - Raf Terörü İş Başında Maliye seyir halinde‏
09 Ağustos 2014 - Vatana Bağlılık‏
07 Ağustos 2014 - Ekmeğimize Dikkat!‏
03 Ağustos 2014 - MUTLULUK PEHRİZİ
26 Temmuz 2014 - Mü'minlerin Bayramı‏
17 Temmuz 2014 - İslamiyete göre İdarecilik‏
01 Temmuz 2014 - Allah'ın Emirlerine İtaat‏
27 Haziran 2014 - Teravih namazı ve sağlığımız
22 Haziran 2014 - Ramazan Mevsimi ve Huzurumuz‏
09 Haziran 2014 - Ey Türk Gençliği!
04 Haziran 2014 - Fırat ve HBB'nin önemi
30 Mayıs 2014 - sabır ve dedikodu psikolojisi
28 Mayıs 2014 - Prostat tedavisi ve yaz sezonu
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
2019 BELEDİYE SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
BDP
DİĞER

Sonuçlar
En Çok Okunan
Sayfalar
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Radyo

Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa | Sohbet Odasi
CH