harranajans
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

İsa ALTUN - isaaltun63@gmail.com
Hayal Satan Vurguncular
25 Kasım 2015 - 1195 okunma

Son zamanlarda sosyal medyada yeni bir titan zinciri çıkmış. Sakın inanıp paralarınızı kaptırmayın. İsmini verip reklamlarını yapmak istemiyorum. Bu titan zinciri denen topluluk üye toplayarak güya(!) para kazandıran bir topluluk. Onlar kendilerini titan zinciri olarak nitelendirmiyorlar ama ben ısrarla "hayal satan bir titan zinciridir!" diyorum.

Bilişim suçlarından mağdur olanların hikâyelerini yazdığımızı öğrenen çeşitli kamu ve kurumlarda çalışan 4 devlet memuru, isimlerinin saklı kalması koşulu ile ilgili olarak açıklama yapmak istediklerini beyan ettiler. Bir otelde buluştuk ve sosyal medya ağlarından hızla yayılan bir Piramit sisteme üye olduklarını ve adam başı 4.000 TL’yi hesaba yatırdıklarını, aylardır mağdur olduklarını belirttiler.

 Sistem ve ekip hakkında epeyce anlatımda bulundular. Gerek Malezya’da gerekse Türkiye’de sistem şöyle işliyor.“Piramit modeli” internet sayfası satışı üzerinden üye topluyor. Şirketten en az 3 internet sayfasını 2.500 dolara alan üye oluyor. Her üye de en az iki yeni üye bulmak zorunda.

   Üyeler yaptıkları her üye üzerinden kişi başı 37,5 dolar dışında 300 dolar da ek bir para daha alıyor. Hatırlatalım. Tüketiciyi Korumaya yönelik kanunlarda belirtildiği üzere piramit satış sistemi kurulması, yayılması ve tavsiye edilmesi yasak.

  Ancak paralarını kaptıranların beyanına göre 70.000 üyesi bulunan bu şirket ülkemizde hızla yayılmakta, gençleri zenginlik vaadi ile kandırmaya çalışıyor. Sunumlarında reklamlarında zenginlik teması ile gençlerin gözünü boyayarak onları da piramide dahil etmeye çalışan bu insanların yaptıkları suç. Güya sundukları web hosting hizmeti karşılığında istedikleri ücretler ticaretin mantığına uygun değil.

  Memurun birisi kendilerine sunulan web siteleri hakkında daha sonra etraflıca bir araştırma yapmış. Diyor ki: ’Biz devlet memuru olduğumuz için ek iş yapmamız yasak. Bu üçkâğıtçılar nasılsa biz dolandırılsak bile şikâyetçi olamayacağımızı bildikleri için biz devlet memurlarını baş kurban olarak seçiyorlar.İnsanların mutlu olma hayallerini paraya dönüştürmeye çalışarak 1500 ila 5000 TL civarı para alıyorlar. Sisteme üye olacak olan kişiden ve karşılığında da ‘web sitesi vereceğiz’ diyorlar. Verdikleri web sitesi içi boş ve uyduruktan siteler. 3 yıllık domain ve hosting veriyorlarmış. Domain fiyatı zaten 20 TL. 3 yıllıktan toplam maliyeti 60 TL eder.

  Katılanların hiçbiri site işlerinden hiçbir şey anlamıyorlar ki zaten site işlerinden anlayan adam bu işe girişmez. Site işlerine merakınız var ise ve henüz yolun başındaysanız, en basitinden 20 TL’ye de bir host alsanız 3 yıllıktan o da 60 TL eder. Toplam maliyet ise domain ile beraber 120 TL eder! Milyarlar alıp verdikleri uyduruk sitelerden daha iyisini gelin ben size Blogger’den sadece 60 TL’ye yapayım. O da 3 yıllık domain parası.

  Sınırsız host hizmeti ise 2000 TL değil, bedava! Sürekli toplantıdayız diyerek oralarda birbirlerini sürekli methediyorlar. Sürekli birbirlerine gaz veriyorlar. Takım elbise giyerek çok ciddi bir iş yapıyorlarmış algısı veriyorlar ama öyle ciddi bir iş falan yok. Amaç, bu sisteme katılan herkesin üye toplama hırsını ve bu yöndeki algısını canlı tutmak. Hırslarını tazelemek. Bu aslında iyi bir yönetici başarısıdır ama yaptıkları o saçma sapan el hareketleri ile ciddi bir iş yapıyorlar izlenimleri emin olun ki boş. İş falan yok.

  Bu işe girdim ve 15 kişi getirdim. Tabi bu bir anda oldu. İnsanların bana güveni vardı. İlk başlarda kazanımlar olduğundan ve sürekli sizin beyninizi kapattıklarından düşünemiyorsunuz. İşe girdiğiniz zaman sizin beyniniz başka düşüncelere kaymaması için sürekli pof pofluyorlar. Daha sonra ilerlediğinizde üstü kapalı insanları dolandırmanızı istiyorlar.

  Çoğu da işin dolandırıcılık boyutunu biliyor ve kendi parasını kurtarmak için başkalarını dolandırıyor. Seminerler filan hikâye. Her seminerin konusu aynıdır. Sadece anlatan kişi yer ve sunum farklılıkları oluyor. Aynı bilgileri sürekli sizin beyninize işliyor. Bilinçaltı yapıyorlar. İnsan psikolojisiyle oynuyorlar.

Para kazananlar varmış. Çok güzel. Kazansınlar tabii.

  İnsanların para kazanması güzel bir şey peki ortada hiçbir ürün yokken birinin parasını al, ötekinin parasını al, ondan bundan komisyon kes!   Havada sürekli birilerinin paraları dönüyor ve ortada herhangi bir ürün yok. Bu para ne kadar helal? Şimdi sistemin üyelerinden birisi gelip bu yazıyı okursa “Ortada ürün var! Biz site satıyoruz!” diyecektir eminim. Tamam, o bir ürün diyelim ama o sattığın sitelerle insanları kazıklıyorsun. Sana site vereceğiz deyip 100 TL bile etmeyen siteyi 5000 TL’ye satıyorsun. Buradan gelen kazanç sence ne kadar etik veya ne kadar helal?

  Diğer bir memur ise: ‘ Ben bu ürün dedikleri web sitesini alalı 4 ay oldu. Daha ürünü görmedim, hoş görsem de pek bir şey anlayacağımı sanmıyorum ya! Neyse gelelim asıl konuya. Benim bu konuda anlamadığım tek şey web sitesidir yani internetle ilgili pek bir bilgim yoktur ama insanları kandırıp ürün sattıkları ve bu ürünü alanların %95 i benim gibi teknoloji cahilleri olduğu ve kısa yoldan zengin olma hayalleri peşinde koşanlar topluluğu doğrudur. Faturayı, vergi levhalarını gösterip benim gibi cahilleri kandırıyorlar. İşte bu adam 9 ayda bu kadar para aldı, bu adam üç yılda milyoner oldu gibi. Eee bizimde en zayıf noktamız ya, emek harcamadan milyoner olmak. Aman diyeyim ben bir halt etim 930 dolar verdim siz vermeyin yazıktır emeğinize! Yaklaşık dört ay çalışıp emek verdiğim parayı kredi çekerek ödedim. Yoksa bana güvenen en yakınlarımın günahına girecektim. Giden benim iki aylık emeğim olsun ama başkaları da benim düştüğüm hataya düşmesin diye bunları anlatıyorum.’


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


İsa ALTUN Diğer Yazıları

01 Ağustos 2017 - Veri İhlalinin etkisi
09 Ocak 2017 - ÇARESİZSENİZ, ÇARE "SİZSİNİZ"
21 Aralık 2016 - Acil durumlarda Panik Butonu
12 Aralık 2016 - Veri güvenliğinde işbirliği
01 Aralık 2016 - Şifre-fidye yazılımlarına karşı bir adım daha
28 Kasım 2016 - Uyuşturucu sorun çözmez, daha da derinleştirir
12 Kasım 2016 - Bilgisayar oyunlarında kara para aklıyorlar
01 Kasım 2016 - Gizlilik mi, popülerlik mi?
24 Ekim 2016 - Hedefte Türkiye var
24 Ekim 2016 - Çocuğunuz internette güvende değil!
23 Haziran 2016 - Bireyler doktorunu araştırıyor, randevusunu kendi alıyor.
16 Ağustos 2015 - Bilişim sistemlerindeki hatalar
14 Ocak 2015 - Çalınan cep telefonunu bulmaz
15 Aralık 2014 - Bağımlılıkla Savaşta Örnek Kaymakam
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
24 HAZİRAN MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
BDP
SP
DİĞER
OY KULLANMAYACAĞIM

Sonuçlar
En Çok Okunan
Sayfalar
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Radyo

Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa | Sohbet Odasi
CH