harranajans
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Numan Aladağ - harranajans
Düşüncenin ana dokusu ve eğitim‏
05 Eylül 2014 - 1268 okunma

2014-2015 Eğitim yılının, eğitim gören tüm Türk öğrencilerine ve eğitmenlerine, Cenab-ı Allah kazasız belasız, başarı dolu bir eğitim sezonunun geçmesini diliyoruz.  
 
2014-2015 Eğitim, Öğretim yılı başlamıştır. Cenab-ı Allah Türk gençliğine, ilköğretimden üniversiteye kadar, helal lokma yiyerek öğrenciliğini bitirmeyi nasip etsin. Okul eğitimin bittiği yer değil başlangıcıdır. Eğitim, öğrenim görenlere saygı ile başladığını unutmamalıyız. Eğitimli bir toplumu idare etmek kolay, fakat esir etmek imkansızdır. Bakır ustası bakırı nasıl işliyorsa, eğitimci de beyni öyle işler.
Ümitsizlik ve tembellik, iradenin zayıflaması ve hayat hamlesinin iflasıdır. Ümitsizliğe düşen bir insana tavsiyelerde bulunmak, bir doktorun, kalbi zayıflayıp durma noktasına gelen hastasına, reçete yazmak için düşünüp karar vermesi kadar zordur.
 
Korku: Korkunun her çeşidi manevi gücü yıkar ve akli düzeni sarsıntıya uğratır. Dikkat ederseniz; rüşvet ve haram lokma ile ailesinin açlığını giderenler her zaman düşüncelidirler. Vicdan muhasebesi yaparak cesaretlenenlerin, cesareti bu konuda büyük bir psikolojik ve fiziki tedavi çaresidir. Her insan, içinde pusu kuran parçalayıcı, huzursuzluk doğurucu güçlere karşı savaşmalıdır. Ümitsizlik, tembellik ve jet hızı ile zengin olmayı, rüşvet yiyerek yaşamlarını sürdürenlerin baş düşmanı, başka deyimle şeytanın ta kendisidir.
 
Bir öğrencinin babası rüşvet yiyerek haram lokma ile çocuğunun karnını doyurmayı ve öğrenciliği boyunca o haram kazanç ile eğitimini tamamladıktan sonra, o çocuklardan anne-babasına ve Vatana faydalı olacağı beklenir mi? Hem rüşvet yiyerek haram kazanç elde edip çocuk okutacaksın hem de o çocukların hayırlı olmasını bekleyeceksin. Bu rüşvet ve haram kazanca kimse amin demez. 
    Haram olarak bildikleri halde, elde edilen o kazanç ile diktikleri meyve ağaçları çocuklarına ve torunlarına miras kalır.çocukları ve torunları yıllarca o meyveleri yedikçe Cenab-ı Allah o ailelere, sürekli hastalık, kaza ve belaları başlarından eksik etmiyor. Maddi durumları çok iyi ama o maddiyatı, huzur, sağlık ve mutluluk yaşıyarak yiyemiyorlar. Sonuç olarak, baba ve dedelerinin haram yollarla elde ettikleri kazançların, cezasını, huzursuzluğunu ve acısını çocukları ve torunları çekiyor. Cenab-ı Allah kimseyi bu durumlara düşürmesin. Çocuk ve torunları baba ve dedelerinin haram yollarla elde ettikleri o kazançları kendilerine miras bıraktıkları, taşınır taşınmaz tüm o haram mirasları, hazineye ait olanı hazineye, şahsa ait olanı da şahsa iade etmeleri ile kazançlarının nasıl bereketli olacağını ve huzurlu bir yaşam sürdüreceklerine hayret edeceklerdir. Eğer ki, bilerek o haram mirası iade etmedikleri zaman, o mirası kullandıkları ve midesinin açlığını giderdikleri müddetçe, namus ve şerefleri yaşam boyu ipotek altında olduklarının bilincinde midirler? Tekrar ediyorum: O haram miras, o aile yuvasına katmadeğer sağlayarak girdiği müddetçe, huzurlu bir hayat yaşayamazlar. Allah korusun.
 
Değerli okuyucular!
Sağlam bir ahlak anlayışına dayanmayan, ruhun ve ahlakın gelişmesini hedef edinmeyen öğretim, insanlığın olgunluğuna aykırı olduğu hafızalardan silinmemelidir. Dünyada iyiyi ve kötüyü ayrıt edebilme ve ikisinden birini seçebilme gücü yalnız insanlara verilmiştir. İnsanın manevi kişiliğinin anlaşılmasına bağlı olan bu güç insanın düşünce ve davranışlarını yönetirse, o insan uygar sayılabilir. Bir insan iyiliği sevmeye, aramaya ve her günkü hayata uygulamayı alışmışsa, o ideal bir insandır.
     Vicdan muhasebesi sahibinin etkisi altında olmayan kültür tehlikeli bir kuvvettir. Vicdan, merhamet ve sevgiyi taşımayan kültür, insanlar için güçlü olan hürriyet, sulh ve kardeşliği yok edebilir. Sadece aklın yönettiği kültür, insanı zeki ve irade sahibi bir makineye döndürür. Acı çekmekte olan insanlık bundan daha ağır bir şey olmadığını anlamıştır.
 
Bugün okullarımızda öğrencilerin  Cumhuriyetimizin geleceğinin teminatı ile ilgili olmaları sağlanıyor. Büyük Türk milletinin kaderi bu gençlerin elinde olacağından, onları nasıl yetiştirdiğimize ve yukarıda belirttiğimiz rüşvet ve haram kazançlarla beslememeye dikkat edilmelidir. Bu gençlere gelecekte akıllıca yaşamalarına, yeteneklerini geliştirmelerine ve hayatta başarılı olabilmelerine yardım edecek bir şeyler öğretebiliyor muyuz? Ayrıca insanlığın (Eğitmenlerin) tecrübelerine dayanarak zekalarını geliştiriyoruz. Türk gençliği huzur istiyor. Hayatlarını dini ve helal olan kazançlarla yaşamlarını zenginleştirmelerine ihtiyacımız var. Gençlerin ruhlarını uyandıracak, gerçeğe olan bağlılıklarını arttıracak, insanlara karşı saygılı olmaları, Vatan sevgisini daima ruhlarında taşımaları için, anne-baba ve eğitmenlere büyük görevler düşüyor.
 
Değerli okuyucularımız! 
Mahatma GANDHİ, Güney Afrika'dan sürgünden ülkesi Hindistan'a döndüğü zaman, dünyanın en kıymetli pamuğu Hindistan da yetişiyor diyerek pamuktan amatörce iplik nasıl üretilir diye önce kendisi öğreniyor ve daha sonra Hindistan'ı dolaşmaya başlamış ve merkez noktalarında topluma iplik üretimini öğrenin ki, kazancınız bereketli olsun ve rahat bir hayat sürdüresiniz demiş. Toplum da, ipliğin nasıl üretildiğini bilmiyoruz demişler; GANDHİ demiş iplik üretimini sizlere ben öğreteyim ve başlamış iplik üretimine. Vatandaşın biri demiş çok bilgili bir hukukçusunuz, yurtdışında hukuk fakültesini bitirdiniz, nasıl oluyor da iplik üretimi konusunda eğitim veriyorsunuz? GANDHİ: Benim vatandaşım açtır, önce bu sorunu çözmeliyim ki, siyasi işlere başlıyayım cevabını vermiş. Hindistan vatandaşı olan Müslümanlar, GANDHİ'ye en büyük desteği vermişler. GANDHİ de Müslümanlara bir Müslüman liderden daha çok ilgi gösterip, yaşamı boyunca Müslümanların lideri gibi sahip çıkmıştır. Bakın bir Hintli, ''Bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyuya kalma; böyle yaparsan bir başkasının bu yapılmazı yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın.'' diyor.
 
Merhum Ahmet Kabaklı  diyor ki, ''Vatan, kültür demektir; Milli kültür Vatanın büyüsü, mayası, özü, kendisi demektir.'' Ne kadar doğru ve isabetli bir deyiş.
Ziya Gökalp' ın, ''Eğitimden yoksun olan insanlar, ölünceye kadar şahsiyetsiz kalmaya mahkümdurlar.'' özdeyişi hafızalardan silinmemelidir.
 
Cennet Vatanımızı bizlere kanları ve canları pahasına miras bırakan bütün şehitlerimizi ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ordularımızın başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü,  silah arkadaşlarını ve değerli okuyucularımızın atalarını rahmetle, Gazileri minnetle anıyor. Hastalara acil şifalar diliyoruz.
 
ÖZDEYİŞLER
1- Cenab-ı Allah, özü yönünden iyilik olduğu için, kötülük onun iradesinden meydana gelmez. (İbn-i Sina)
2- Helal kazançla beslediğimiz çocuklarımız, varlığımızın büyüklüğüdür. (İbrahim Kirazoğlu)
3- Çalışma ve bilimler şüpheyle doğmuş, İman ile neticelenmiştir. (İbrahim Kirazoğlu)
4- İnsanın aklı bir üzüm bağına benzer. Bir üzüm bağına bakılarak, düzenlenir veya kendi haline bırakılır. Bağa bakarsan üzüm yetişir ve gelişir. Üzüm bağına bakmazsan bağı otlar kaplar, üzüm yiyemezsin. İşte insanı eğitmezsen de öyledir. (Cahit Dalokay)
5- Bir ülkenin, huzurunu ve geleceğini düşünen siyasiler, sanat okullarına önem vermeleri gerekir. Çünkü sanat okulları sanayileşmenin temel harcıdır. (Cahit Dalokay)
6- Bilgi ve vicdan, sahibi ile her yeri dolaşan bir hazinedir. (Numan Aladağ)
7- Allah korkusu olup, vicdan sahibi bir insan gördüğünüz zaman onun gibi davranın; Cüzdan muhasebesi yapan bir insan gördüğünüz zaman da kendi kalbinizi dinleyin. (Numan Aladağ)

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Numan Aladağ Diğer Yazıları

24 Ekim 2016 - Borneo Adasından Gençlik sırları
20 Haziran 2016 - Zulüm ve Sonuçları‏
05 Şubat 2016 - Cumhuriyetin kuruluşu ile atılan Milli temel‏
28 Ocak 2016 - İmanın Şifalı Armağanları‏
26 Ocak 2016 - Şifalı Armağanlar
04 Ocak 2016 - Nezleli Bronşitte pratik çözüm‏
13 Aralık 2015 - Prostat İçin Şifalı Armağanlar
08 Eylül 2015 - 1 Kasım'ın Stratejik Önemi‏
02 Ağustos 2015 - Milli Temel ve sorumluluk‏
24 Temmuz 2015 - Astım hastalığı kader olmasın‏
21 Temmuz 2015 - Sinüzit hastalığına şifa
15 Temmuz 2015 - Bayramınız Bayram Olsun‏
11 Haziran 2015 - SEN ÜNLEM...‏
18 Nisan 2015 - Recep ayının fazileti‏
15 Nisan 2015 - Elazığ-Şanlıurfa da kararlılık‏
09 Nisan 2015 - Zulüm Sadece Kırbaçla Olmaz‏
03 Nisan 2015 - Barsak İltihabı-Kolit Tedavisi‏
16 Mart 2015 - 18 Mart Zaferi ve küresel gerçek‏
11 Mart 2015 - 23-63 Ekseninde Ermenile
23 Aralık 2014 - Dengeli yaşam‏
05 Aralık 2014 - Jet hızı ile sonradan görmeler‏
29 Kasım 2014 - Vicdan ve Hakka bağlılık‏
27 Kasım 2014 - Bronşit için Şifalı Armağanlar‏
25 Ekim 2014 - Güzellik Reçeteleri
08 Ekim 2014 - ''Sağlık da Denge Ekmekle Başlar''‏
24 Eylül 2014 - Milli Beraberliğiniz İlacınız Olsun‏
13 Eylül 2014 - Seçim borsası nasıl kazandırıyor?‏
26 Ağustos 2014 - Borneo Arasından şifalı armağanlar‏
22 Ağustos 2014 - Allah korkusu ve sorumluluk
20 Ağustos 2014 - Şeker Hastalığı ve E vitamini‏
14 Ağustos 2014 - Raf Terörü İş Başında Maliye seyir halinde‏
09 Ağustos 2014 - Vatana Bağlılık‏
07 Ağustos 2014 - Ekmeğimize Dikkat!‏
03 Ağustos 2014 - MUTLULUK PEHRİZİ
26 Temmuz 2014 - Mü'minlerin Bayramı‏
21 Temmuz 2014 - Ramazan Mevsimine Veda Ederken‏
17 Temmuz 2014 - İslamiyete göre İdarecilik‏
01 Temmuz 2014 - Allah'ın Emirlerine İtaat‏
27 Haziran 2014 - Teravih namazı ve sağlığımız
22 Haziran 2014 - Ramazan Mevsimi ve Huzurumuz‏
09 Haziran 2014 - Ey Türk Gençliği!
04 Haziran 2014 - Fırat ve HBB'nin önemi
30 Mayıs 2014 - sabır ve dedikodu psikolojisi
28 Mayıs 2014 - Prostat tedavisi ve yaz sezonu
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
2019 BELEDİYE SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
BDP
DİĞER

Sonuçlar
En Çok Okunan
Sayfalar
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Radyo

Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa | Sohbet Odasi
CH