harranajans
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

-
DUNYANIN GELECEĞİNDE GENÇLER
22 Nisan 2016 - 2220 okunma

Değerli HARRANAJANS okurlarım; bugün hayatın önemli taifeyi halkası olan gençlik konusunu işlemek gençliğin toplum için önemine değinmek istiyorum.
Dünya âlem semalarına dökecek ne şehrayini, gösterecek ne ışığı varsa, parlatır ve giderler. Zamanı azdır onların, aceleleri vardır. Arkalarında bıraktıkları ışık ise unutulacak türden değildir. Mısır hiyerogliflerini çözen Champollion’un daha 12 yaşında iken siyaset alanında düşünce yürüttüğünden ve erken gelişen dehasından söz edilir meselâ. Mozart müziğe başladığında 3 yaşındadır. Pascal daha12 yaşındayken Öklit geometrisinin ilk ilkelerini hiçbir kaynağa başvurmadan keşfetmiş, 25 yaşında matematiği bırakarak sadece felsefe ve teoloji ile ilgilenmeye başlamış, 39 yaşında da ölmüştür.Batı’nın “Avicenna” olarak tanıdığı, “Filozofların Prensi” İbn Sina saray hekimliğine getirildiğinde henüz 18 yaşındadır.
Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde 21’inde, Makedonya Kralı Büyük İskender(III. Aleksandros) 12 yıl 8 ay gibi bir süre içinde bilindik dünyanın neredeyse tamamını fethedipde gözlerini ebediyen kapadığında 33’ündedir. Kendisinden sonraki Rus edebiyatını bütünüyle etkileyen Puşkin 38 yaşında bir düelloda kaybeder yaşamını. Shakespeare’in çağdaşı Marlowe 29 yaşındayken bir kavgada öldürülür. Divan’ını 24 yaşında tertip eden, Hüsn ü Aşk’ı 26’sında bitiren Şeyh Galip öldüğünde 41 yaşındadır. Ortalama insan ömrünü 70 olarak düşünen “35 Yaş” şairi 42’sinde yumar gözlerini yaşama. İşte bu ve buna benzer binlerce örnek gençliğin toplum için önemini yansıtmaktadır.
Gençlik bir toplumun aynasıdır. Toplumlar gençleriyle var olur ve hayata gençlerinin başarıyla istikamet bulurlar. Genç hayatın umudu yüreğidir. Bir darbı mesel vardır gençlerle alakalı bir milletin geleceği hakkında kehanette bulunmak isteyenler, o milletin yetişmekte olan nesline baksalar verecekleri karar yüzde yüz isabet eder… Ne kadar doğru gençlik önemlidir düşünce ve aksiyon insanları yola çıkarken genç nesli hesap ederek yola çıkmakta ve çağın badirelerine karşı gençleri siper ederek çarpışmaktadır. Bütün sistemleri inceldiğimizde ana öge olarak genç kitlenin ele alındığını görmekteyiz. Ve gençliği hesaba katmayan toplumların çağıyla hesaplaşamadığını görmekteyiz.
Kainatın yaratılmasına vesile olan kutlu nebi gençlere verdiği önem apayrıydı. o Hz. Ömerlerin Hz. Alilerin olduğu savaş dehası olan vücudunda bir yara almadık yer kalmadık Allah’ın kılıcı Halid bin Velidlerin olduğu orduya gençleri komutan yaparak gençlere verdiği önemi zihinlerimize kazımaktadır.
Bedevi toplumuna medeniyet muallimliği yapan Yesribi Medine yapan dünyayı viraneleri mamur eden Hz. Muhammedîn’(sav) sahabelerini incelediğimizde bu dünyayı 23 yılda değiştiren insanların gençler oldu Hz. Ali, çok küçük yaşta Resulullah'a tabi olmuş, kazandığı zaferlerin büyük çoğunluğunu da 20 ile 30 yaşları arasında gerçekleştirmiştir. Necaşi gibi bir dimağı İslam’la tanıştıran Cafer bin ebi Talip gençtir. Mekke’de ok adar zengin ve yakışıklı olduğundan onu görünce genç kızların panjurlara üşüştüğü Mus'ab bin Umeyr 25 yaşında iken Medine'ye öğretmen olarak gönderilmiştir. Vahyin katibi zeyd bin sabit efendimiz vefat edince 21 yaşındaydı.
Dünyaya İsa bin Meryem’in soluğunu üfleyen ve dünyaya meydan okuyan on bir havarinin tamamı gençtir. Hz. Musa ile birlikte Firavun a Hammanlara karşı kızıl denizin uçsuz bucaksız deryalarına kendini salanlar ile Hz. Davut’la birlikte dev adam Calut a karşı savaşanlarda genç adamlardır.
Yıkılan bir Osmanlının küllerinden cennet yurdu Anadolu’yu vatan yapan Mustafa Kemal Atatürk gençlikle ilgili önemli tespitlerde bulunmuş ve ülkemizin karşılaşacağı badireleri sıkıntıları gençlerle aşacağımızı inanmıştır. Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır
Dünyaya nizam ve ideoloji gözüyle nesil yetiştirmek isteyen düşünürler de kutlu nebiler gibi genç nesli öne sürmektedirler örneğin felaket ve helaket devrinin şairi viranelerin yascısı Mehmet Akif hayalindeki nesli asım olarak zihinlerimize Asımı resim eder . Akif e göre genç sadece geleceği yaşayacak bir nesil değildir o aynı zamanda geçmişini de içinde barındıracak en büyük kültür taşıyıcısıdır. Akif hayalindeki dünyayı Asım la ifade eder ve şöyle der;
“Asım'in nesli... diyordum ya...nesilmiş gerçek ,İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.”
Necip Fazılın söz üstadı Asımın yerine Mehmet i çıkarır Hayatın her bölümünde gençliğe seslenir hitabesinde gençliğe verdiği önemi ve geleceğin büyük doğusunu kuracak gence söyle seslenir:
"Kim var! " diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert "ben varım! " cevabını verici, her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur! " duygusuna sahip bir dava ahlâkını pırıldatıcı bir gençlik... can taşıma liyakatini, canların canı uğrunda can vermeyi cana minnet sayacak kadar gözü kara ve o nispette strateji ve taktik sahibi bir gençlik... büyük bir tasavvuf adamının benzetişiyle, zifiri karanlıkta ak sütün içindeki ak kılı fark edecek kadar gözü keskin bir gençlik
Tevfik Fikret toplum tasvirini bize haluk motifini öne sürerek çıkarır ve Avrupa’ya gönderdiği Haluk a Ne bulursan bırakma: sanat, fen, Bize bol bol ziya kucakla, getir: der
Yukarıdaki Necip Fazıl, Mehmet Akif ve Tevfik Fikret memleketin kurtuluşunu hep gelecek nesillerde görmüşlerdir. Mehmet, Asım ve Haluk derken aslında kast ettiği idealize ettiği gençtir. Sezai Karakoç Mono Roza’nın şairi geleceği gençte görmekte geleceği diriliş neslinde görmektedir.
İşte biz tüm bu bilgiler gerçekler ışığında geleceğimizin teminatı ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak çağıyla var olma mücadelesini verirken kendisinin ana kaynağı olan geçmişini unutmayacak. Bununla beraber geleceğe taşıyacağı ulusunun kutsal emanetini Yahya Kemal in ifadesiylekökü mazide olan bir ati olan milletin bir ferdi olduğunu unutmamalıdır. Günümüz gençleri, kendilerini, zamanın getirmiş olduğu kötü atmosferden daha rahat kurtarabilmek için bütün bunların yanında ve yine bunlarla bağlantılı olarak, ilim ve güzel eserlerle meşguliyete adanmalıdırlar
Bizler de gençlere karışılacakları envai problemlere karşı asrın ilimleri ile dinin emirlerini yansıtan çift kanatlı bir kartal olarak yetiştirmeliyiz. Büyük düşünce adamı Bediuzzaman bana inanmış birkaç verin dünyayı değiştireyim der
Bizler Gençleri kesinlikle küçük görmemeli, önlerine kurulan çeşitli tuzaklardan kurtarmanın en kalıcı ve kurtarıcı yolu, onların kalp ve ruh eğitimine yönelik çalışmalar yapmak. Ahlaki değerlere yönelmelerini zemin hazırlamalıyız. Geleceğimizin dünyasını yaşatacak gençlere güvenmeli son olarak şairi şehrimizin ifadesiyle Mehmet’im, sevinin, başlar yüksekte!
Ölsek de sevinin, eve dönsek de! Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!
Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir VESSELAM
 


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Diğer Yazıları

11 Ağustos 2014 - HARRANDA ÜNİVERSİTE YOLCULARI: HARRANLI KIZLAR HAYDİ ÜNİVERSİTEYE
06 Ağustos 2013 - HARRANDA ÜNİVERSİTE YOLCULARI
01 Mayıs 2013 - GÜNÜMÜZ ULUSLARI: HOROZ VE TİLKİ HİKAYELERİ
21 Mart 2013 - TARİHİN KANLI MAHŞERİ:ÇANAKKALE ZAFERİ
13 Mart 2013 - AKİF VE MARŞIMIZ
19 Temmuz 2012 - RAMAZAN RUHU
23 Haziran 2012 - ALINTERİ YERİNE : KONTOR VE DOLANDRICILIK
31 Mayıs 2012 - TASMALI GÜVERCİN : DOSTLUĞA HASRET TOPLUMA REÇETE
02 Nisan 2012 - SEVGİ,BAŞARI VE ZENGİNLİK:BİR SEVGİ HİKAYESİ
02 Nisan 2012 - SEVGİ,BAŞARI VE ZENGİNLİK:BİR SEVGİ HİKAYESİ
25 Mart 2012 - Sen Tavuk Değilsin!!! Bir Kartal Olduğunu Asla Unutma!!!
12 Mart 2012 - Geleceğin Fikir İşçileri: Öğretmenler
12 Mart 2012 - AKİF...
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
2019 BELEDİYE SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
BDP
DİĞER

Sonuçlar
En Çok Okunan
Sayfalar
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Radyo

Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa | Sohbet Odasi
CH