harranajans
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Mustafa Güçlü - surmelim_1980@hotmail.com
Bunlardan En Sonuncusu Olmak İçin Allaha Dua Edin
02 Mayıs 2012 - 1664 okunma

Değerli okuyucularım üstat hoca Nihat Hatipoğlu Bey efendinin efendi’nin bir televizyon programında yaptığı konuşma öyle etkileyicidir ki dinlerken gözlerim doldu.

O anda Allah’ıma dua ettim. Ölüm sonrası kıyamet günü 12 guruba ayrılan insanların tüm Müslüman kardeşlerinin 12 ci gurupta yerelmalarını temenni ettim.

 

Bu güzel öğüt verici sohbeti siz değerli Akçakale.Com okuyucuları gelin hep birlikte okuyalım ve ibret alalım.

İnsanların kıyamet günü mezardan nasıl dirildiklerini dirilirken o hallerinin nasıl oldukları bir konuşsa şu mezarlar neler anlatacak. İnsanlar öbek, öbek guruplar halinde çıkarlar.

Birinci gurup:

Kabirden elleri ve ayakları olmadan çıkar böyle mahşere sevk olurlar: bunlar dünyadayken komşularına eziyet eden kimselerdir. Bunlar tövbe etmeyen kişilerdir gidecekleri yer cehennem ateşidir.

İkinci gurup:

Kabirlerinden hayvana benzer şeklinde çıkarlar, bunlar dünyada iken namazı önemsemeyip aldırış etmeyenler Bunlar tövbe etmeyen kişilerdir gidecekleri yer cehennem ateşidir.

Üçüncü gurup:

Kabirlerinden karınları yılanlarla dolu olduğu için şişmiş olarak çıkarlar kendilerine farz kılınan zekatları vermeyenledir. Bunlar tövbe etmeyen kişilerdir gidecekleri yer cehennem ateşidir.

Dördüncü gurup:

Ağızlarından pis şeyler aktığı halde kabirlerinden çıkarlar bunlar alış verişte yalan konuşan kimselerdir. Bu kimseler tövbe etmeyip ölen kişilerdir gidecekleri yer cehennem ateşidir,

Beşinci gurup:

Kabirlerinde çıktıkları vakit insanlar arasında çürümüş leşten daha kötü bir koku yayarlar bunlar günah işlerken insanlardan korktukları için onlardan gizlerlerdi fakat Allahtan korkmazlardı Bunlar tövbe etmeyen kişilerdir gidecekleri yer cehennem ateşidir.

Altıncı gurup:

Kabirlerinden dilleri kelepçelenmiş olarak çıkarlar. Bunlar dünyada iken yalan yere şahitlik yapan kimselerdir. Bunlarda tövbe etmedikleri için gidecekleri yer cehennem ateşidir.

Yedinci gurup:

Edep yerlerinden pislik aktıkları halde kabirlerinden çıkarlardır. Bunlar dünyada iken zina yaparlardı. Tövbe etmedikleri için gidecekleri yer cehennem ateşidir

Sekizinci gurup:

Kabirlerinden çıkıp mahşere sevk olunurken dilleri bulunmaz ve ağzlarından pis şeyler aktıgı halde kabirden çıkarlar; bunlar yaptığı günahlardan tövbe etmeden öldüler

Dokuzuncu gurup:

Kabirlerinden yüzleri sim siyah, gözleri gök renkli, karınlarıda ateş dolu olarak çıkarlar. Bunlar dünyada iken yetim mallarını yiyenlerdir. Bunlar tövbe etmedikleri için gidecekleri yer cehennem ateşidir.

Onuncu gurup:

Kabirlerinden cüzam hastalığına tutularak çıkarlar. Bunlar ana babasına isyan eden kimselerdir. ettikleri isyan için tövbe etmeyenlerdir. Gidecekleri yer cehennem ateşidir.

Onbirinci gurup:

Baş ve kalp gözleri kör olarak dişleri büyük dudakları göğüslerine düşmüş karınlarına sarkmış olarak kabirlerinden çıkarlar bunlar dünyada iken içki içip tövbe etmeyenlerdir. Gidecekleri yer cehennem ateşidir.

Onikinci gurup:

Kabirlerinden çıkıp ayın on dördü gibi parlarlar. Bunlar mahşere başlarında taç üzerinde hülleleri önlerinde ise bir nur olarak sevk olunurlar. Bunlar sırat köprüsünden şimşek gibi geçerler. Bunlar dünyada iken Salih emellerde bulunurlardı. Kötülüğü nehye derlerdi. Beş vakit namazlarını zamanında kılarlar. cemeata devem ederlerdi, bunlar Salih ve abid kimselerdi. Yapmış oldukları küçük günahlardan tövbe ederek ahire te göçtüler. İşte bu onların mükâfatıdır. Gidecek oldukları yerde cennettir.

 


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Mustafa Güçlü Diğer Yazıları

15 Ocak 2014 - İSTATİSTİKLER VALİ KAZANIR DİYOR
28 Ocak 2013 - Bu Ne Cüret Sayın Yalçınkaya?
18 Temmuz 2012 - Bazı İhanet Şebekelerin Yaptığı Faaliyetler, Akçakale'ye Mal Edilemez.
25 Mart 2012 - Aynı Tas Aynı Hamam Sürecinde Hikmet Başak mı Naif Başak mı Yoksa Hiç Biri mi?
25 Mart 2012 - Aynı Tas Aynı Hamam Sürecinde Hikmet Başak mı Naif Başak mı Yoksa Hiç Biri mi?
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
2019 BELEDİYE SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
BDP
DİĞER

Sonuçlar
En Çok Okunan
Sayfalar
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Radyo

Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa | Sohbet Odasi
CH