Bugün, 28 Eylül 2021 Salı

Guneş KUDAK


AVRUPA BİRLİGİ PROJELERI NEDİR?


Portekiz´den herkese selamlar!
İçerisinde bulunduğum projenin bana olan getirilerini paylasmak ve bu projeyi tanitmak adina paylasacağim ve zaman zaman turden ture  geçis yapacağim konularla beraber okuyuculara ve en onemlisi yeni yetişen bir nesile “yol göstermek” adına burda yazmaya başlatmaktan mutluyum! Nacizane ve “haddini bilen” zaman zaman da aşırı uclar da gezen bir fikre sahip olduğumdan şimdiden yazacaklarım konusunda bir kusurum olursa AFFOLA !
EUROPEAN VOLUNTEER SERVICE Dilimize Avrupa Birligi Gönüllü Hizmeti olarak çevriliyor. Nedir bu EVS? Ne işe yarar? Kimler başvurabilir? Yenilir mi? içilir mi? Avrupa birliği gönüllü hizmeti yani EVS 18-30 yaş aralığında bulunan gençlerin başvurduğunda “torpilsiz” yediği içtigi, yatıp kalktığı, uçak bileti, vize masrafi olmadan kısa donem; 2 hafta ile 2 ay arasında değisen, uzun donem; 2 ay ile 1 yıl arasında değisen, avrupa birligi ulkelerinin herhangi birine başvurduğunuzda Kabul olunması muhtemel, ülkemizinde uzun yılları aşkindir bir çok kişiyi gönderdiği ve kabul ettiği Erasmus plus ağacının bir dalıdır. Daha detaylı bilgi için bakınız.http://europa.eu/youth/node/4134_da
Evs´ e başvururken neredeyse hicbir şart aranmaz. Projelerin verdigi ilanlarda özel şart var ise o başka olay! Ama dilim yok gidemem ya da üniversite mezunu değilim başvuramam gibi bir kaygınız kesinlikle olmasın. Ne eğitim şartı ne de dil şartı gözetilmeksizin sadece sınırları belli yaş şarti vardır. Hayatınızda görüp görebileceginiz başvurusun en kolay projedir. Ama bir de unutmamanız gereken bir şey var siz elinizden geleni yaparsınız başvuru icin gerekenleri hazırlar başvurunuzu yapar sonuc beklersiñiz gerisi, karşi tarafin değerlendirmesine kalmiştir. Kimdir karşi taraf? Karşı taraf dediğimiz ev sahibi kuruluştur. Proje ilanını verendir. Projenin aradığı niteliklere göre senin niteliklerini değerlendirip kabul eden veya etmeyen taraftır. Nedir bu projenin içeriği? Ülkelere ve ev sahibi kuruluşun ihtiyacına göre değişir. Sportif aktiviteler, yaşlıi bakım evlerı, yaşları aralıklara göre değişen çocuklarla etkinlikler Gibi içeriği projenin konusuna göre değişir.
Peki bana katkısı nedir? ilerde uzun uzun deneyimlerimde bahsedeceğim ancak genel olarak diyebilirim ki bakış açınızın çeperi degisip genişleyecek. Bence en onemlisi budur. Ancak elle tutulur gözle gorulur bir durum söylemeliyim ki; gittiğiniz ulkenin dilini oğreneceksiniz(!) hatta oğrenmek zorunda kalacaksınız. Çünkü ev sahibi kurulus sözleşme de yazmiş `` abi sen buraya gelirsen ben burda sana o dilin egitimini vereceğim´´ cok da guzel yazmışlar ellerine sağlık! Ancak olayın birde şu boyutu var proje çalışanları arasında kullandiğiniz ortak dil ingilizce olduğundan muhtemeldir ki onu da oğreneceksiniz! Bu durumun tamamen sizin gayretinize bağlı olduğunu düşünüyorum. İleri ki yazım da evs deneyiminin birey bunyesine ne katar ne götürür onu konuşalım! Ufkunuz uzay olsun!