harranajans
 
Ana Sayfa > Duyurular

Türkiye'de 3 günlük yas ilan edildi
22 Temmuz 2014
Başbakan Yardımcısı Arınç, Filistin halkına yönelik katliamı lanetlediklerini belirterek, "Bununla ilgili olarak Bakanlar Kurulumuzda 3 günlük yas ilan edilmesi kararı alındı" dedi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

ANKARA

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın, toplantıda Perakende Ticareti Düzenleme Hakkında Kanun Taslağını son şekliyle takdim ettiğini ifade eden Arınç, bunun olumlu bulunduğunu ve imzaların tamamlanmasının ardından TBMM’ya gönderileceğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de serbest bölgeler konusunda bilgi sunduğunu belirten Arınç, Zeybekci’nin son gelişmelerin Irak’la olan ekonomiye etkileri konusunda da bir sunumda bulunduğunu dile getirdi.

Soma'da meydana gelen maden kazasıyla ilgili de toplantıda bir karar alındığını aktaran Arınç, şöyle devam etti:

"Soma’da meydana gelen maden kazasının nedeniyle Somalı esnaf ve sanatkarlarımızın zarar gördüğünü biliyorduk, onlardan gelen talepler üzerine hükümetimiz Soma’da meydana gelen maden kazası nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarlarımızın Türkiye Halk Bankasına olan borçlarının bir yıl süreyle ve faizsiz olarak ertelenmesine karar vermiştir. Bu, büyük bir beklenti halindeydi, umarım Somalı esnaf ve sanatkarlarımız Halk Bankasına olan borçlarını faizsiz olarak bir yıl süreyle ertelenmesinden memnun kalacaklardır."

Haziran ayından bu yana Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Manisa’nın Soma ve Kırkağaç, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ve Akçakale ilçelerinde, yaşanan bazı olaylar sebebiyle KOSGEB kaynaklı işletme sermayesi kredi destek programını yürürlüğe koyduğunu hatırlatan Arınç, "Burada hala talepler devam ediyor, bir önceki açıklamamızla bunun arasında bir bağlantı kurarak, Soma, Kırkağaç'taki, Ceylanpınar ve Akçakale'deki esnaf ve işverenlerimizin bu destek kredisinden istifade etmek üzere başvurmaları gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bildiğiniz gibi bunların işletme başına üst limiti 50 bin Türk lirasıyla sınırlıdır, 0 faizlidir, ilk 12 ayı ödemesiz kalanı da üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli, toplam 36 ay vadeli bir kredi uygulamasıdır" diye konuştu. 

Ramazan Bayramı tatiliyle ilgili beklentiler olduğuna değinen  Arınç, bayramın 28 Temmuz’da başlayacağını ve 29-30'unda devam edeceğini hatırlattı. Arınç, "Arkada kalan perşembe ve cuma günlerinin idari izinli sayılıp sayılmayacakları konusunda bir beklenti oluşmuştu. Hayır, sayılmayacak, bayram, 30'u akşamı bitmiş olacak" ifadesini kullandı.

Arınç, köprüler ve otoyolların bayram boyunca ücretsiz olması konusunda da Bakanlar Kurulu'nda karara varıldığını dile getirerek, uygulamanın 26 Temmuz gece yarısı başlayacağını ve 31 Temmuz Perşembe sabah 07.00’de sona ereceğini belirtti.

"Katliamı lanetliyoruz"

Toplantının gündeminde Gazze'de yaşananların da yer aldığını vurgulayan Arınç, "Milletçe büyük bir üzüntü içindeyiz Gazze'de büyük bir trajedi yaşanıyor ve maalesef İsrail'in Gazze'ye yönelik yürüttüğü ve son olarak da kara harekatıyla birlikte genişlettiği saldırılar gündemimizdedir. Bunları şiddetle kınadığımızı, lanetlediğimizi ifade etmiştik" diye konuştu. 

Gazze'de hayatını kaybeden Filistinliler'in sayısının 500'ü aştığını aktaran Arınç, "Binlerce yaralı vardır. Son olarak da Gazze'nin Şucaiyye Mahallesi'nde düzenlenen saldırılarda aralarında çocukların da bulunduğu 60’tan fazla masum insan hayatını kaybetmiştir" dedi. 

"İsrail’in Filistin halkına karşı uyguladığı bu acımasız ve toplu cezalandırmanın ulaştığı noktada katliamı lanetliyoruz" ifadesini kullanan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bununla ilgili olarak Bakanlar Kurulumuzda 3 günlük yas ilan edilmesi kararı alındı, bir görüş olarak benimsendi.  Başbakanlığımız bu konuda yarın sabah itibarıyla uygulamanın başlamasını, salı, çarşamba ve perşembe günlerinde, Türkiye'de Filistin halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu göstermek bakımından bir yas ilan edilmesi kararı verilmiştir. İsrail hükümeti Gazze’ye yönelik söz konusu acımasız  saldırılarını bir an önce durdurmalıdır. Bu, Türkiye hükümetinin görüşüdür. Ateşkes sağlanması konusundaki çabaları da desteklemekteyiz. En son Sayın Başbakanımız ve Dışişleri Bakanımız muhataplarıyla sürekli temas halindedirler."

"İsrail keyfi uygulamalarına son vermeli"

“Ateşkesle oluşacak şartların istikrar getirmesi, sürdürülebilir olması, bunun için de ateşkes düzenlemelerini tek taraflı değil tüm taraflarla görüşülüp mutabakata varılarak hayata geçirilmesi gerekir” diyen Arınç, şunları söyledi:

“İsrail, Filistin halkına toplu cezalandırma mertebesine varan keyfi uygulamalarına son vermeli, ulusal güvenliğin ancak adil ve kapsamlı bir barışla sağlanabileceğini anlamalıdır. Türkiye, İsrail’ini Filistin’e yönelik saldırganlığı karşısında ilkeli bir tutum izlemiş ve her zaman olduğu gibi güçlünün değil haklının yanında yer almıştır. Filistinli kardeşlerimizi ve onların davalarını her alanda tüm imkanlarımızla destekliyoruz.”

Türkiye’den Filistin’e insani yardım

Arınç, ülke olarak acil insani yardım ihtiyacı duyan Filistin halkına yardım elini uzatmak için derhal harekete geçtiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Sayın Başbakanımızın talimatları doğrultusunda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, kısa ismiyle biliniyor TİKA, Filistin Program Koordinasyon Ofisi ilk etapta 1 milyon dolarlık gıda ve acil yardım malzemesinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için çalışmalara başlamıştır. Ayrıca Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yani AFAD da Dünya Sağlık Örgütü’nün Filistin Ofisi’ne 1 milyon dolarlık bir katkıda bulunmuştur. Türk Kızılayı da acil yardım kapsamındaki çalışmaları doğrultusunda şu ana kadar 2 bin aileye gıda yardımı ulaştırmak üzere harekete geçmiştir. Bunun hemen ilk planda 15 bin aileye gıda yardımı ulaştırabileceği düzeye gelmesini de planlıyoruz.”

Gazze ve Filistin’e uygulanan saldırılara, Türkiye’de hem kamuoyunun hem basının odaklanmış durumda olduğuna işaret eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Konu bütün yönleriyle görüşülmüştür, tartışılmıştır. Türkiye’nin sadece çevresindeki ülkelerle değil başta ABD olmak üzere BM Güvenlik Konseyi ve diğer kurumlarla da diplomatik atak içerisinde bulunduğu söylemeliyim. Defalarca telefon görüşmeleri yapılmaktadır. Defalarca Dışişleri Bakanımızın ve son Cidde’de yapılan toplantıya katılan Emrullah İşler Bakanımızın, yine bazı kurumlarımızın temsilcilerinin bu süreç içerisinde etkin bir rol aldığını söyleyebilirim. Umarız ki kapsamlı bir ateşkes, sürdürülebilir ateşkes kısa sure sağlanabilecektir. Onun ötesindeki işler de bu ateşkesten sonra gündeme gelmiş ve uygulanmış olabilecektir.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) dinleme yetkilerinin MİT'e devredilmesi için çalışma yapılacağına ilişkin açıklamaları olduğu belirtilerek bu konunun Bakanlar Kurulunda ele alınıp alınmadığını, konuyla ilgili yasal çalışmanın olup olmayacağının sorulması üzerine Arınç, "Hayır, böyle bir husus görüşülmedi" karşılığını verdi. 

Söz konusu açıklamaları kendisinin de gazetelerden takip ettiğini ifade eden Arınç, "Sayın Başbakanımız TİB'in elinde bulunan yetkilerin ve yaptığı çalışmaların kısmen MİT'in de görev alanı içinde olduğunu söyleyerek belki bunları birleştirmek amaçlı bir taslaktan, bir düşünceden, bir faraziyeden bahsetmiş olabilir. Ancak bu konu gündemimize gelmedi. Sanıyorum bu düşüncesini ifade etmiş olabilir" diye konuştu.

"Türkiye bunların hiçbirisinin içinde yer almamıştır"

"Gazze'ye yönelik somut bir adımın ya da yaptırımın Bakanlar Kurulunda gündeme gelip gelmediği" sorusuna Arınç, şu yanıtı verdi:

"Kapsamlı olarak görüşüldü derken, şüphesiz bunlar da görüşüldü. Maalesef gazetelerimizde, televizyonlarımızda, bazen muhalefet partileri temsilcilerinin, bazen sivil toplum kuruluşlarının veya başka kurumların açıklamaları oluyor. Bunların bir kısmı gerçekle alakası olmayan tamamen duygusal açıklamalardır. Duygusal açıklamaların çoğunun gerçekle ilgisi vardır o anlamda söylemedim. Yani olmayacağını bile bile sadece belki kendisini tatmin amacıyla ortaya atılmış faraziyelerdir. Bir kısımının da tartışılması gerekir. Yani 'Türkiye istemeseydi OECD'ye üye olamazdı, Türkiye istemeseydi şöyle kurumlara üye olamazdı.' Bunlar konusunda kamuoyunu aydınlatmamız gerekebilir. Türkiye bunların hiçbirisinin içinde yer almamıştır. Yani 'jet yakıtlarının ihraç kalemleri içinde sayıldığını' bile duyduk. Bunlar kesinlikle doğru değildir. Şüphesiz bizim ne İsrail'in OECD ile olan üyeliği konusunda ne de diğer konularda tek başına bir tasarrufumuz söz konusu olmamıştır."

Bazı siyasi parti temsilcilerinin de bunları ifade ettiğini, bu nedenle belki kafalarda soru işaretinin kalabileceğini belirten Arınç, şöyle devam etti:

"OECD Bakanlar Konseyi'nin 15-16 Mayıs 2007'de gerçekleşen toplantısında İsrail, Rusya Federasyonu, Estonya, Slovenya ve Şili ile üyelik müzakerelerini başlatma kararı almış. Yani 7 sene öncesinden bahsediyoruz. Bunun üzerine de görüşmeler tamamlanmış, OECD konseyi 10 Mayıs 2010 tarihli toplantısında Estonya ve Slovenya ile birlikte İsrail'i üyeliğe davet etmişler. Yani 2010'dan bahsediyoruz ama 2010 sonuç tarihidir. 2007'de başlayan bir müzakere süreci vardır. Bizim İsrail ile ilişkilerimizin en son 31 Mayıs 2010'da yani Mavi Marmara gemisine, barışçıl amaçlarla yola çıkan bir aktivistlerin bulunduğu gemiye, saldırısının tam 4 yıl öncesinden bahsediyoruz. Müzakere süreci de tam 7 yıl öncesine dayanıyor. 2010'dan sonra bizim bu konularda İsrail ile ne bir ortak askeri tatbikatımız söz konusudur ne bir askeri toplantımız söz konusudur ne böyle jetlere yakıt olabilecek ürünlerin ihracı söz konusudur ne uluslararası kurum, kuruluşlarda Türkiye'nin vetosuyla temin edilemeyecek bazı hakların alınması söz konusu değildir. "

"Ülkemiz İsrail aleyhine olan tasarıyı desteklemiştir"

"Uluslararası Atom Enerjisi Ajansında nükleer kapasitesine dair oylamada Türk delegasyonunun çekimser kaldığına" yönelik de bazı iddiaların yer aldığını belirten Arınç, "Bu da kesinlikle doğru değil" ifadesini kullandı. 

İsrail'in nükleer yetenekleri konulu karar tasarısının kurumun her genel konferansının gündemini bir şekilde meşgul ettiğini söyleyen Arınç, şunları söyledi:

"Karar tasarısı 2009'da kabul edilmiş, 2010'da bazı ülkelerin karar aleyhindeki faaliyetleri sonucunda az bir farkla reddedilmiştir. Ülkemiz olumlu oy kullanmış yani İsrail aleyhine olan tasarıyı desteklemiştir. Arap ülkeleri 2011 ve 2012'de Uluslararası Atom Enerjisi Genel Konferansı'na tasarıyı sunmaktan sarfınazar etmişlerdir. 2013'teki oylamada da ülkemiz olumlu oy kullanmış yani İsrail aleyhine olan tasarıyı desteklemiştir. Ancak tasarı bazı ülkelerin çabaları sonucunda gündeme alınmamıştır. Bütün bu konularda bir dezenformasyonun söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının bir an önce durdurulması ve kalıcı bir ateşkes sağlanması doğrultusunda ülkemizin yoğun bir çaba içinde bulunduğu herkesin malumudur. Ülkemizin İsrail ile savunma sanayi ve enerji alanlarında işbirliği yaptığına dair bazı spekülatif iddialar bu kapsamda gündeme getirilmektedir. İsrail'in sivil toplum örgütleri tarafından Gazze'ye düzenlenen insani yardım konvoyuna 31 Mayıs 2010'da uluslararası sularda gerçekleştirdiği, 10 Türk sivilin hayatını kaybettiği saldırı sonrasında ülkemizle İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler asgari seviyeye indirildiği, iki ülke arasındaki tüm askeri ilişkilerin askıya alındığı malumdur. Söz konusu dönem boyunca savunma sanayi de dahil olmak üzere Türkiye ile İsrail arasında bu alanlarda herhangi bir resmi anlaşma yapılmamıştır. Enerji alanında da ülkemizle İsrail arasında devlet düzeyinde herhangi bir işbirliği söz konusu değildir."

Bununla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da açıklamalarının olduğunu hatırlatan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İsrail ile ticari ilişkilerimize gelince, evet bu bir miktar bulunmaktadır, ihracat ve ithalat konusunda. Ama bunları tamamen ortadan kaldırmak söz konusu değildir, mümkün de değildir. Üstelik unutmayalım İsrail ile olan ticari ilişkilerimizin bir kısmında Filistin ile yaptığımız ticari ilişkiler de yer almaktadır. Eğer mümkün olabilse ve bu ticari ilişkilerden tamamen vazgeçilebilse bu kez Filistin ile biraz da insani amaçlı biraz da birbirimizi desteklemek amacıyla yaptığımız ticaretin de sonlandırılması gerekecektir. Olayları kapsamlı düşünmez ve sadece İsrail ile olan düşmanlığı gündeme getirmek için birtakım argümanlar kullanılırsa bundan faydadan çok zarar sağlanabileceğini de söylemek istiyorum."

"Bu durum maalesef devam ediyor"

Bir gazetecinin, "Son Bakanlar Kurulu Toplantısı'ndan sonra yaptığınız açıklamada IŞİD'in elindeki konsolosluk çalışanlarıyla ilgili 'Umarız ramazanda iyi bir haber almayı bekliyoruz' demiştiniz. Gelinen noktada yeni bir gelişme var mıdır" sorusu üzerine Arınç, "Tabii üzüntüyle hatırlıyorum. Büyük bir ümitle hem şoförlerimizin hem de konsolosluk görevlilerimizin Türkiye'ye dönmelerini, birlikte kucaklaşmamızı arzu ettiğimizi ifade etmiştim. Bunlardan birisi gerçekleşti. Şoför arkadaşlar ailelerine kavuştular, ülkemize döndüler sevinç içindeler, biz de sevinç içindeyiz" yanıtını verdi. 

Konsolosluk görevlilerine ilişkin şu ana kadar olumlu veya olumsuz bir gelişmenin yaşanmadığını dile getiren Arınç, "Ancak bu durum maalesef devam ediyor. O zaman ki ümitlerimizi ramazan ayı bitmediğine göre yine önümüzdeki günler için kullanabiliriz. Ben inşallah sabırlarının belki çok zorlandığı bir zamanda bu yurttaşlarımızın çocukları, eşleri, hanımlarıyla birlikte sevineceği günlerin yakın olmasını diliyorum ama şu an itibarıyla böyle bir müjde veremiyorum" dedi.

Kerry'nin Ortadoğu ziyareti

Ortadoğu turuna çıkacak ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Türkiye'ye gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine Arınç, "Sayın Kerry'nin ziyaretleri kapsamında Türkiye yok. Yeni bir haber olarak 'Türkiye'ye de gelebilir' haberi yok" karşılığını verdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun şu ana kadar birçok kez Kerry ile telefonla görüştüğünü söyleyen Arınç, "Yüz yüze görüşecekleri ne varsa bunları telefonda birbirlerine anlatmışlardır. Ama özel olarak Türkiye ziyaretinin bu kapsamda bulunmadığını söylemek istiyorum" diye konuştu. 

"Bir sinir harbi yaşanıyor"

Meclis'in kapanmadan çalışmaya devam edeceğine yönelik haberlere ilişkin değerlendirmesi sorulan Arınç, hükümetin parlamento çalışmalarından sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın gelinen noktayı Bakanlar Kuruluna izah ettiğini bildirdi.

Bazı kanunlarda değişiklik yapan kanun tasarısının muhalefetin olumsuz engellemelerinden dolayı komisyonda bir ayda görüşülebildiğini belirten Arınç, şu açıklamalarda bulundu:

"Şimdi de 10-15 maddesi ancak bir günde geçebilir hale geldi. Meclis Anayasa gereğince 1 Temmuz'da tatile giriyorken AK Parti grup önerisiyle  25 Temmuz'a kadar çalışma kararı alındı. Eğer 25 Temmuz'dan önce bu kanunların görüşülmesi bitseydi o tarihte Meclis tatile girmiş olacaktı. Sizin bu toplantıları takip ettiğinizi biliyorum ola ki 76 milyon insanımız bu toplantıları takip etmiyordur, ben bir gün nöbetçiydim, o nöbette bulunduğum süre içerisinde bile insanın ruh sağlığının etkilenmemesi mümkün değil. Hiçbir yasal zemini olmayan, İçtüzüğün hiçbir maddesine uymayan, gereksiz tartışmalarla gereksiz önergelerle gereksiz görüşmeye devam kararı alınmasıyla hemen hemen her 15 dakikada bir yoklama istenmesiyle her madde üzerinde bir karar yeter sayısı istenmesiyle bir sinir harbi yaşanıyor. Buna rağmen AK Parti grubu halkımızın büyük kesimlerini ilgilendiren bu kanunun bir an önce çıkması için de büyük bir sabırla yoluna devam ediyor. Alınan karar gereğince eğer bu hafta, 25'ine kadar veya bir ihtimal 26'sına kadar bu kanun görüşmelerinin bitirilmesi ve yine alınan karar Meclis'in bayramla birlikte cumhurbaşkanlığı süreci de önümüzdeki günlerde daha sıkışacağı için tatile girmesi öngörülüyor. Ancak devam etmesi gerekecekse yani kanunun çıkması gecikecekse elbette bayram için ara verilecek, bayramdan sonra da devam edilecektir. Biz hükümetiz, biz iktidar partisiyiz. Halkımız ilgilendiren bir kanunun çıkması için elimizden gelen gayreti gösteririz bu konuda tatil filan dinlemeyiz. Asıl düşünmesi gereken muhalefettir. Milletin haklarına bir an önce kavuşmasına mani olmak için bu tür engellemelerle maalesef Meclis'i boşuna açık tutmaya gayret ediyorlar."

Mavi Marmara tazminat görüşmelerinin İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ardından akıbetine ilişkin soru üzerine Arınç, "Görüşmeler neredeyse bitmişti, imza aşamasına gelmişti. İsrail tarafından bir iki konu bekleniyordu. Ondan sonra bu olaylar çıktı, şimdi bu olayların üzerine herhalde bunu imzalamamız söz konusu değil. Yani gelişen süreç içerisinde yeniden müzakere kapısı açılmaya uygun görülürse kaldığımız yerden belki işe devam ederiz. Ama bu şartlar altında, bu katliam karşısında, adeta soykırıma dönüşen bu vahşet karşısında bizim İsrail tarafıyla böyle bir tazminat anlaşmasını imzalamamız şu an için söz konusu değil" diye konuştu.

Muhabir: Enes Kaplan-Kurbani Geyik-Sarp Özer
Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Duyurular Haberleri

Başlık Tarih
 
İbrahim Tatlıses’i Kahreden Ölüm15 Ocak 2019
İşte İŞKUR Kura Çekim Sonuçları Açıklandı (Tam Liste)15 Ocak 2019
AK Parti Urfa İlçe Aday Tanıtım Toplantısı Ertelenecek Mi?11 Ocak 2019
SİİRT VALİLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI25 Aralık 2018
Harran Belediyesinden İmarla ilgili Basın Açıklaması 21 Aralık 2018
Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı Basın Duyurusu02 Kasım 2018
Dicle Elektrik ÇKS Kaydı Olmayana Tarımsal Sulama İçin Elektrik Vermeyecek !26 Ekim 2018
İmar Affı İçin Son Başvuru Tarihi Açıklandı22 Ekim 2018
BASIN DUYURUSU17 Ekim 2018
BASIN DUYURUSU17 Ekim 2018
Diyarbakır Valiliği Basın Açıklaması04 Ekim 2018
ŞANLIURFA VALİLİĞİ BASIN DUYURUSU09 Ağustos 2018
15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ZAFERİ ŞEHİTLERİNİ ANMA PROGRAMI12 Temmuz 2018
BASIN AÇIKLAMASI27 Haziran 2018
BASIN AÇIKLAMASI15 Haziran 2018
ŞANLIURFA VALİLİĞİ BASIN DUYURUSU14 Haziran 2018
Seçim Yasakları Başlıyor09 Haziran 2018
JANDARMA BASIN DUYURUSU02 Haziran 2018
TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞLERİ ALAN VE GÜZERGAHLARI29 Mayıs 2018
JANDARMA BASIN DUYURUSU26 Mayıs 2018
Meteoroloji’den Şanlıurfa’ya Uyarı!21 Mayıs 2018
M E T E O R O L O J İ K DEĞERLENDİRME11 Mayıs 2018
Jandarma Basın Duyurusu (Petrol Boru Hattı Kaçakçılığı)05 Mayıs 2018
BASIN AÇIKLAMASI11 Nisan 2018
TBMM KİT KOMİSYONU ŞANLIURFA’YA GELİYOR06 Nisan 2018
ŞANLIURFA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI BASIN AÇIKLAMASI22 Mart 2018
BASIN DUYURUSU KALKINMA PLANI ÇALIŞMALARI17 Şubat 2018
ŞANLIURFA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI BASIN BÜLTENİ24 Ocak 2018
JANDARMA BASIN DUYURUSU24 Ocak 2018
HARRAN FM 107.0 FRANKASIYLA YENİDEN YAYINDA!08 Ocak 2018
Alo 140 Terör İhbar Hattı Kamu Spotu29 Aralık 2017
VALİLİK KARARI07 Aralık 2017
YASAKLAMA KARARI01 Aralık 2017
ŞANLIURFA VALİLİĞİ JANDARMA BASIN DUYURUSU01 Kasım 2017
Dünya Tasarruf Günü’nde Dicle Elektrik’ten Çağrı!30 Ekim 2017
ŞANLIURFA VALİLİĞİ BASIN DUYURUSU27 Ekim 2017
JANDARMA BASIN DUYURUSU17 Ekim 2017
ŞANLIURFA İL JANDARMA KOMUTANLIĞI GÜNLÜK OLAYLAR BÜLTENİ06 Ekim 2017
ÖRGÜN ÖĞRETİME YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLER BOŞ KONTENJANLARA YERLEŞTİRİLECEK29 Eylül 2017
JANDARMA BASIN DUYURUSU26 Eylül 2017
DEDAŞ'TAN FAİZ AFFI KAMPANYASI 25 Eylül 2017
PİRİM BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI BU GECE SAAT 24.00’E KADAR BİTECEK 30 Haziran 2017
TJK ve Şanlıurfa'nın Acı Kaybı!15 Şubat 2017
JANDARMA BASIN DUYURUSU11 Şubat 2017
ŞANLIURFA VALİLİĞİNDEN DUYURU 01 Şubat 2017
Harran Tarım Kredi Kooperatifinden Duyurulur18 Ocak 2017
HARRAN'A 5 KÖY KORUCUSU ALINACAKTIR09 Ocak 2017
HARRAN TARIM MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU 03 Ocak 2017
Kaymakam Selçuk YOSUNKAYA’ dan Göreve Başlama Mesajı27 Aralık 2016
Taşeron işçiler için flaş gelişme27 Aralık 2016
Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) yüzde 1,26 azaldı14 Aralık 2016
DİCLE ELEKTRİK UYARDI; TARIMSAL SULAMADA SON ÖDEME TARİHİ 15 ARALIK13 Aralık 2016
Taşerona kadroda son durum nedir?17 Kasım 2016
Kim Milyoner Olmak İster Harran’da 02 Kasım 2016
Son Dakika: Kemal Unakıtan Vefat Etti12 Ekim 2016
Emekli, Dul ve Yetim Bir Kadın 3 Aylık Birden Alabilirv16 Eylül 2016
Tarık Akan Hayatını Kaybetti16 Eylül 2016
HARRAN ZİRAAT BANKASINA YENİ MÜDÜR31 Ağustos 2016
Dikkat! Kayıp Aranıyor…17 Ağustos 2016
Cumhurbaşkanlığı'ndan Yeni Açıklama: Akşam Sokaklara Sahip Çıkın16 Temmuz 2016
Diyarbakır'da Polis Aracına Bombalı Saldırı! 2'si Polis 8 Yaralı28 Haziran 2016
Çalışma Bakanı Soylu Kamuya 10 Bin Yeni Memur Alınacağını Duyurdu16 Haziran 2016
Bakan açıkladı! Karşılıksız çeke ceza geliyor15 Haziran 2016
2016 Destekleme Başvuruları İçin Son 15 Gün15 Haziran 2016
Dedaş Harran Şube Şefliğinden Duyuru !31 Mayıs 2016
TARIMSAL SULAMADA SAYAÇ TAKMAK İÇİN YARIN SON GÜN31 Mayıs 2016
Gazeteci Coşkun Atan Vefat etti27 Nisan 2016
ALADAĞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ‏12 Nisan 2016
Harran Reha Sulama Birliği geçici işçi alımı Şubat 201629 Şubat 2016
Çağla Aktemur'un Acı Günü05 Ocak 2016
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?17 Aralık 2015
120 Hazine avukatı alınacak01 Aralık 2015
Bakan Müjdeyi Verdi: Bayram Tatili 9 Gün Oluyor11 Eylül 2015
HARRAN DEDAŞ ŞUBE ŞEFLİĞİNDEN DUYURU03 Eylül 2015
Eyyübiye Belediye Başkan Yardımcısı Sait Ardan'nın Acı Günü26 Ağustos 2015
GÜVENÇ'İN ACI GÜNÜ11 Ağustos 2015
Fikret Otyam vefat etti (Harran'da adına Kütüphane kurdu)09 Ağustos 2015
DUYURU - TAZİYE 03 Ağustos 2015
Said Nursi’nin Talebesi Özcan Hayatını Kaybetti03 Ağustos 2015
Şanlıurfa Valiliği yasakladı!21 Temmuz 2015
İLANDIR15 Temmuz 2015
7 Haziran’da açık olacak04 Haziran 2015
Şanlıurfa'nın Karaköprü eski Belediye Başkanı Ahmet Güzel vefat etti04 Haziran 2015
ŞANLIURFA GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN BİLDİRİLMİŞTİR.28 Mayıs 2015
Annelere ilk maaş bu ay veriliyor07 Mayıs 2015
BELEDİYE ENCÜMENİ M. ALİ ARDAN’IN ACI GÜNÜ 02 Mayıs 2015
Meteorolojiden Urfa’ya yağış uyarısı19 Nisan 2015
HARRAN DA SATILIK İMARLI TARLA 01 Nisan 2015
Eğitimde Karanlıkları Aydınlatacak Kampanya 28 Mart 2015
HARNAS YEMEK HİZMETİNİZDE 12 Şubat 2015
Elmas'a Veda Yemeği...19 Ocak 2015
Usta Yazar Yaşar Kemal Yoğun Bakımda14 Ocak 2015
BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖDÜLLÜ ÇİĞKÖFTE YARIŞMASI12 Ocak 2015
HARRAN DEDAŞ ŞUBE ŞEFLİĞİNDEN DUYURU08 Ocak 2015
Türkiye genelinde hava nasıl olacak?26 Aralık 2014
Badıllı hoca için Urfa'ya gelecek26 Aralık 2014
BOĞA AİLESİNİN ACI GÜNÜ25 Aralık 2014
Yargıtay'dan kritik karar23 Aralık 2014
DUYURU 17 Aralık 2014
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Harran İlçe Teşkilatı Seçime Gidecek26 Kasım 2014
Harran’da Elektrik Kesintisi 22 Kasım 2014
HARRAN ÇAMLIK RESTAURANT YENİLENDİ11 Ekim 2014
HARRAN DA SAKLI CENNET (FOTO HABER)26 Ağustos 2014
8 Aylık Hamile Suriyeli Verde Suud İki Gündür Kayıp19 Ağustos 2014
Özer’in acı günü14 Ağustos 2014
Acı haber: 2 şehit, 3 yaralı12 Ağustos 2014
Hangi Mahalle Kime Ne Kadar Oy Verdi? Hemen Tıklayın 12 Ağustos 2014
Yarın sandıkta dikkatli olun! Oyunuz boşa gitmesin09 Ağustos 2014
VEKİL ÖZCAN’IN ACI GÜNÜ 28 Temmuz 2014
Yazarımız Numan Aladağ'ın Acı günü‏27 Temmuz 2014
Numan Aladağ'ın Taziye Mesajı‏06 Temmuz 2014
DESTEKLEMELER YARIN KESİN ÖDENECEK26 Haziran 2014
Harran’ın İkinci Haber Sitesi Harrancom Yayın Hayatına Geçti17 Haziran 2014
Güçlü Ailesi’nin Acı Günü27 Nisan 2014
İŞTE ĞUSAYRİ AŞİRETİNİN YENİ LİDERİ05 Mart 2014
BOĞA AİLESİNİN ACI GÜNÜ 12 Şubat 2014
HARRAN DA 600 DÖNÜM SATILIK SULU ARAZİ 28 Ocak 2014
Haftasonundan itibaren kuvvetli yağış uyarısı geldi25 Ocak 2014
HARRAN DA SATILIK TARLA,İŞ YERLERİ VE ARSA İLANLARI 04 Ocak 2014
Sigaraya Zam Geldi02 Ocak 2014
BİNİ İCİL AŞİRETİ’İNDEN BDP KATILIMINA YALANLAMA29 Kasım 2013
ALİ ERKAN KAVAKLI KÜLTÜR SOHBETLERİ KAPSAMINDA HARRANA GELİYOR09 Kasım 2013
DİCLE EDAŞ HARRAN ŞUBE ŞEFİLİĞİNDEN DUYURU 05 Kasım 2013
Asker kaçakları yakalanacak 26 Ekim 2013
ŞEN AİLESİNİN ACI GÜNÜ09 Ekim 2013
BOĞA AİLESİNİN ACI GÜNÜ 29 Eylül 2013
ECZACI FARUK GONCA VEFAT ETTİ26 Eylül 2013
AKAY AİLESİNİN ACI GÜNÜ15 Eylül 2013
HARRAN İLÇE MÜFTÜLÜĞÜNDEN DUYURU06 Eylül 2013
Urfa'da hava sıcaklığı 40 derece olacak20 Haziran 2013
HARRAN’DA SATILIK TARLA 17 Haziran 2013
Vekil Özcan’ın Acı Günü 06 Haziran 2013
Çelikcan Ailesinin Acı Günü01 Haziran 2013
GURUP DERGAH ÇARŞAMBA GÜNÜ HARRAN’DA20 Mayıs 2013
Polislere Şark Görevinde Sürpriz!11 Mayıs 2013
ŞEYH HAYATİ HARRANNİ PANELİNE HERKES DAVETLİDİR01 Mayıs 2013
HARRAN İMKB ANADOLU LİSESİNDEN SURİYELİLERE YARDIMELİ25 Şubat 2013
İkbal ve Özyavuz Ailelerinin Mutlu Günü25 Aralık 2012
İşçiye Maaş Müjdesi21 Kasım 2012
Dul Kadına Bayram Öncesi Ödeme 21 Ekim 2012
VAKIF YENİ YERİNDE 18 Ekim 2012
SATILIK TARLA ,ARSA VE İŞYERİ İLANI16 Ekim 2012
5 Maaş Keyfi14 Ekim 2012
SATILIK TARLA İLANI27 Eylül 2012
Van Beşik Gibi Sallanıyor23 Eylül 2012
HARRAN KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ BAŞKANLIĞINDAN KANALİZASYON İHALE İLANI 20 Eylül 2012
İşkur Kuraları Haftaya çekiliyor!14 Eylül 2012
İş Var! Çalışan Aranıyor!01 Eylül 2012
Öğretmen atamalarının tarihi belli oldu!28 Ağustos 2012
İŞTE YENİ KAYMAKAMLARIMIZ 07 Ağustos 2012
İşte O 114 Ürün04 Ağustos 2012
İlk Sahur Bu Gece19 Temmuz 2012
SABIKA KAYDI İÇİN PARA ALINMAYACAK18 Temmuz 2012
HARRAN'DA SATILIK TARLA 29 Haziran 2012
HARRAN DA SATILIK ARSA VE İŞYERLERİ22 Haziran 2012
'Cezaevin'de 13 Ölü 5 Yaralı'17 Haziran 2012
HARRAN CUMHURİYET SAVCISI ÖMER CURA ÇAYELİ YOLCUSU14 Haziran 2012
HARRANLILARI şok eden cisim Füzeymiş09 Haziran 2012
40 bin yeni öğretmen alınacak08 Haziran 2012
ALİ ŞEN HOCANIN ACI GÜNÜ04 Haziran 2012
Kaymakam Keçeli’den Regaip Kandili mesajı25 Mayıs 2012
Polis-astsubaya büyük ikramiye15 Mayıs 2012
HARRAN YAKUBİYE YURDU KERMESİ BAŞLADI09 Mayıs 2012
COŞKUN ATAN HARRANAJANSTA02 Mayıs 2012
HARRAN DA GİZLİ CENNET 25 Nisan 2012
HOCAEFENDİ AMELİYAT OLDU SAĞLIK DURUMU12 Nisan 2012
MÜJDE AÇIK LÝSE SINAVLARI ARTIK HARRANDA YAPILACAKI25 Ocak 2012
OVANIN GÖZBEBEÐÝ ÝSMAÝL EL PANCAN NAMI DÝÐER VEFAT ETTÝ14 Temmuz 2011
HARRANAJANS: ÞÝMDÝ KÝTAP BAÐIÞI ZAMANI 2 08 Temmuz 2011
ÇÝFTÇÝYE KÖYÜNDE SEMÝNER04 Temmuz 2011
ÖZYAVUZ AKÞAM KANALURFADA11 Mayıs 2011
07-11 NÝSAN HERKES KERMESE04 Nisan 2011
AÇIK LÝSE KAYITLARI TEKRAR AÇILDI22 Mart 2011
Mazot Desteði Pazartesi25 Şubat 2011
RAMAZAN AKBAÞ HOCAMIZ HARRANAJANSTA03 Şubat 2011
HARRAN DA ELEKTRÝK KESÝNTÝSÝ 26 Ocak 2011
ÇÝLLER YOKUM DEDÝ08 Ocak 2011
:GÝZLÝ BÝR EL KARIÞTIRIYOR:Mýsýr býçak sýrtýnda 04 Ocak 2011
VEHBÝ VAKKASOÐLU HARRANA GELÝYOR11 Aralık 2010
SBS 7 SINIFLARDA KALDIRILDI04 Kasım 2010
Öðretmen e Ek Ders Müjdesi Geliyor01 Kasım 2010
Haftasonu havalar nasýl olacak? 29 Ekim 2010
Ýþte Atatürk ün gerçek sesi!(Video)27 Ekim 2010
2010 Yýlý Sodes Projeleri24 Ekim 2010
MEB, Arapça bilen danýþman arýyor29 Eylül 2010
REFERANDUMDA GÖZÜNÜZ BÝZDE OLSUN11 Eylül 2010
Kuþ un Ailesi Kaza Geçirdi03 Eylül 2010
HARRAN ÝMKB YÝBO YA ROTASYONLA YEN ÝMÜDÜR ATANDI24 Ağustos 2010
YEÞÝL KURTLAR TARLALARI ÝSTÝLA ETTÝ23 Ağustos 2010
HARRAN AJANS FACEBOOK SÝTESÝ DEÐÝLDÝR ÖNEMLÝ......20 Ağustos 2010
KÖMÜR SATANLARIN DOSYALARI ÝPTAL EDÝLECEK18 Ağustos 2010
2010-2011 Eðitime Hazýrlýk Ödeneði Ne Kadar17 Ağustos 2010
HARRANDA BÝR ÇINAR GÖÇTÜ10 Ağustos 2010
HARRAN SÜLEYMAN DEMÝREL LÝSESÝNDE SINIFTA KALANLARA DUYURULUR03 Ağustos 2010
Liselere ön kayýtlar bugün baþlýyor, iþte detaylar02 Ağustos 2010
Ýþte referandum görevlilerinin ücretleri23 Temmuz 2010
KÝTAP TOPLAMA KAMPANYSINA DESTEK BEKLÝYORUZ23 Temmuz 2010
HARRAN ÜNÝVERSÝTESÝ AKADEMÝSYEN ALACAK23 Temmuz 2010
HARRAN HALK EÐÝTÝM BÝR DÝZÝ KURS AÇIYOR20 Temmuz 2010
TAHILAN KÖYÜNDE BÝR KIZ TRAFÝK CANAVARI KURBANI19 Temmuz 2010
HÜKÜMET SON SÖZÜ SÖYLEDÝ14 Temmuz 2010
SBS DE DOÐRU TERCÝH NASIL YAPILMALI 14 Temmuz 2010
ÝLÇEMÝZ MÜFTÜSÜNÜN TAYÝNÝ ÇIKTI09 Temmuz 2010
HARRANAJANS TAN MÝRAÇ KANDÝLÝ TEBRÝÐÝ08 Temmuz 2010
TARIMLA ÝLGÝLÝ HER ÞEY ÇOK YAKINDA21 Haziran 2010
OLANLARA TEPKÝ VER: EVÝNE ÝÞYERÝNE BAYRAK AS20 Haziran 2010
ÝSRAÝL MALLARI KULLANMAYALIM31 Mayıs 2010
KAMPANYAMIZA TÝMAÞ YAYINLARINDAN ANLAMLI YARDIM19 Mayıs 2010
MÝSAFÝRÝZ BU DÜNYADA17 Mayıs 2010
HARRANDA BÝR ÇINAR GÖÇ ETTÝ:ÞEYH ÝSA AKA VEFAT ETTÝ30 Nisan 2010

Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
2019 BELEDİYE SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
BDP
DİĞER

Sonuçlar
En Çok Okunan
Sayfalar
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Radyo

Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa | Sohbet Odasi
CH