harranajans
 
Ana Sayfa > Yazarlarımız

TÜRKİYE SOFRASINDA İHANET YEMEĞİ PİŞİRENLER, 7 DEĞİL, 77 KUŞAK BİTTİLER.
14 Temmuz 2017
Yazarımız Deniz Kakanas'ın 15 Temmuz Yazısı
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ HAİNLİK YOLDA KALDI, İMAN KAZANDI.

Bu vatanın evlatları olarak bizler ailemizden önceVATANIMIZI, BAYRAĞIMIZI, ATAMIZI ve ÖĞRETMENLERİMİZİ sevmeyi öğrendik.
Gelenek göreneklerimizde birbirinden ayrılmaz bir diğer üçlü de VATAN, BAYRAK ve KURAN’dır.

Eskiden evlilik gibi hayırlı işler yapılırken genç kız gelin olarak evden çıkmadan önce beline kırmızı kurdale bağlanır ve şehrin ileri gelenlerinden biri,  gelin kıza Bayrak ve Kuran hediye ederdi.
Böyle bir hediye öyle büyük bir anlam taşırdı ki, bir genç kız  her ne yaparsa yapsın  her zaman aklına Bayrağını, Kitabını ve kalbindeki İmanının aklına getirirdi. Eğer düşündüğü şerse, hemen vazgeçerdi.
Aile ocağından kendi yuvasına çekirdek aileyi kurmak için giden genç kız gizli saklı hiç bir şey yapmadığı gibi fikir alışverişinde bulunarak orta yolu bulması, eşiyle bir bütün olması, uyum sağlamasının daha da kolaylaşması için bir evlilikten beklenilen en önemli düzen olarak düşünürdü. Hatta iyi yetişmiş bir kadın aile için o kadar çok önemeliydi ki,  topluma

VATANSEVER ve İMANLI ÇOCUK YETİŞTİRMEK, KADINA DÜŞEN GÖREVDİ.

Yeni bir iş yeri açıldığında biri size elinde Bayrak ve Kuran’la geldiğinde, bu Vatan için can veren binlerce şehidin unutmaması, vatan sevgisinden ve doğruluktan hiçbir şekilde  ayrılmaması, ne kadar aç kalırsa kalsın çalmadan ve hile yapmadan  kazanması gerektiği hatırlatılırdı. Eskiden hediyeleşme ve alışveriş böyledi. Kişinin sözüne istinaden yeminler böyle değerler üzerinden yürüdüğü için söz namus gibi, şerefliydi.
Ayrıca söylenmeden yapılan ve yapıldığında anlaşılan bu güzel geleneğimiz unutuldu gitti ve  bazı insanlar değerlerinden vazgeçirilerek hainliğe itildi.

Şunu çok iyi bilmemiz gerekir ki siyasetçiler hakkında isim vererek belli bir adap içinde yorum yapabiliriz yada eleştirebiliriz fakat Vatan bizim sıradan bir arkadaşımız değil ki, hakkında konuşalım.

VATAN BİZİM YUVAMIZDIR, DEĞERLERİMİZSE, DEVAMIMIZDIR..

Hayat karmaşasında doğduğumuz günden bugüne kadar birçok eksiklikle karşılaştık. Sadece eksik olan biz değiliz gidin görün bütün dünya aynı durumda. Ailede, öğretmenlerimizde, eğitimimizde, bazı kanunlarda veya toplumsal olaylarda bizleri kuşak olarak harcamış olsalar bile, başımıza her ne geldiyse çoğu zaman birilerinin peşinden gittiğimizden, aklımıza eseni yaptığımızdan, danışma gibi bir alışkanlığımız olmadığından, ağzımızdan çıkan sözleri duymadığımızdan yada davranışlarımızı kontrol edemediğimizdendir.
En önemlisi de milletçe  iyi niyetimizle herşeye katıksız bir şekilde inanmaktandır.
Çiftler bile birbirine inandığı için tek beden olurlar fakat sonradan düşman olup ayrılabiliyorlar.Yani hiç birşeyin garantisi yok. Başlancıcı olan herşeyin birde sonu var.

Diyelim ki biri bizi olduğumuz konumdan daha ileriye taşımak için havalandırıp kanatlandırdı. Sonrasında baktık ki uçamıyoruz veyahut dengeyi kuramıyoruz. Rüzgâr bizi bir o yana, bir bu yana savurup duruyor. Havada uçmak göründüğü kadar kolay değilmiş veya bize göre bir iş değilmiş. Ülkemize ve değerlerimize zarar veren herşeyden hiç utanmadan hemen vazgeçmek gerekiyor.
Çünkü bazı işler dışarıdan görüldüğü gibi değildir birçok mutsuz evlilik gibidir ancak içine girince anlaşılır ve önlem alınmazsa sorun yara alır.
Değerlerimize ters bir durumdan kurtulmak için havadaki boşlukta dönüp dolaşmak yerine, düşsek inanın daha çabuk toparlanırız. En azından hatalarımızı kabul edip her düşüşte ayağa kalkabilir bir insan. Bir insan boş  bir havaya tutunabilir mi? Asla..  Sonu her zamanki gibi hüsrandır.
Hata yapabiliriz fakat doğru düşünceli bir insan neyse odur. Çizgisi bellidir. Hiçbir zaman inanıyormuş gibi görünmez. Kendimize biraz olsun değer veriyorsak mert olup kendimizi kandırmamak gerekir. Mutlu olmadığı halde dışarıya karşı her şey yolundaymış gibi görünenler, çocuklarını sert kavgalar içinde büyütenlerdir.  Bu durum hem aile bütünlüğü için çok tehlikeli bir durumdur hem de evlatlarımız evden çıktığı gibi kendilerini özgürce kötülüğün içine bırakmak için bir nedendir çünkü onlarda cahil cesareti denilen bir şey vardır. Bazı zıtlaşmaların geri dönüşü hiç de hoş olmuyor görüldüğü gibi. Eğer bir kötülüğün taşıyanı yani aracısı varsa, onlar içimizdeki kişilerdir  yabancı değiller. Artık büyüdük vazgeçmeliyiz bazı şeylerden.

NE ZAMAN Kİ KÖTÜLÜĞÜ YAPTIRACAK KİŞİ BULAMAYACAKLAR İŞTE O ZAMAN TÜM DENGELER DEĞİŞECEK.

Büyüklerinin yapmış olduğu en büyük hatalardan biri de işten güçten ailesine, eşine ve dostuna vakit ayırmamalarıdır. Haftada  en az bir gün ailece bir sofrada toplanmamaktır. Kimsenin kimseden haberdar olamadığı ortamda görüldüğü gibi herşey yabancılaşıyor ve başımıza gelen tüm belalar işte böyle başlıyor.
Büyükler para kazanma peşinde koşarken birleri televizyonla, basınla veya herhangi birşeyle ailemizi içten parçalıyor ve cehaletin önlemez yükselişi engellenemez bir şekilde tırmanıyor.
Neden metezori şeyleri izlemek yerine düğmeyi kapatmayı başaramıyoruz çünkü insan yapısında her zaman kararsızlık vardır.Kararlı karakter çok azdır.
Unutmamak  gerekir ki, yıkım önce içten başlar. İçsel yıkım tamamlandıktan sonra dıştan yıkım yerel ve milli değerlerle devam eder. Artık gözümüzü dört açmanın zamanı geldi de geçiyor bile…

İNSANLAR BELAYLA KARŞILAŞTIKLARINDA HERŞEYİNİ YİTİRİYOR SANIYOR OYSA HERKES BİLSİN Kİ ŞU DÜNYADA İMAN VE İTİBARDAN BAŞKA KAYBEDİLECEK HİÇBİR ŞEYİN ÖNEMİ YOK.

Çıplak geldiğimiz bu dünyadan Kanuni Sultan Süleyman gibi, eli boş döneceğiz.
Birçok sorunumuz toplumdan kaynaklansa da bazı hatalara farkında olmadan bireysel olarak katkıda bulunuyoruz. Hatayı kendimizin bile inanmadığı bir sürü bahaneyle kapatıyoruz ve hiçbir şey olmamış gibi davranıyoruz. Sonra içimizdeki sesi susturamayıp cinnet geçirene kadar durumu uzatıyoruz ve ailemiz dahil herkese, ülkemize ve değerlerimize  zarar veriyoruz.

Oysa sevmek varsa karşılığında  vazgeçmek de vardır. Yanlış varsa, zıt anlamı, doğrudur. Herşeye yeni baştan başlamak mümkün.

Hayat  öyle bir yolculuktur  ki, topluma karışmak, toplumla uzlaşmak veya insanın kendisini topluma kabul ettirmesi mümkün gibi görünebilir fakat milyonlarca insanın gözü önünde olmak ve inanılmaz karışık laf kalabalığının içinde kişinin kendisini aklaması hiçbir şekilde mümkün değildir.
Değişmesini istediğimiz bazı şeylerin gelişmesi  için yanlışlıkları olduğu gibi bırakıp doğru bir adım atarak yeni baştan kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyor.

Her ömrün zamanı geldiğinde bitmesi gibi her işin veya arkadaşlıklarında zamanı vardır yani başlayan herşey ileriye değil tükenerek yerini yeni bir oluşuma bırakmaktadır. Dünyanın dengesi böyle dönüşümle devam eder.
Dikkat edersek herşey önce iyi niyet ve sevgiyle başlıyor ve sonrasında büyük özveriyle bir yerlere gelen işler, kısmetten çıkıyor yada kişisel çıkarlar yüzünden kanatlar kırılıyor.

Biraz düşünürsek  bütün işler boşboğazlıktan, beceriksizten yada  bazı kişilerin kıskançlıkları yüzünden yere çakılıyor ve hayır yerine şer oluyor.  Onun için yapacağımız tüm işlerimizi önceden ona buna iş olsun diye söylemek yerine işi sağlama almak,  üzerinde karınca gibi çok sessiz çalıştıktan sonra başlamaya karar vermek gerekiyor..

İnsan olmanın en önemli özelliklerinden biri herşeyden önce kendimizi bulmak ve doğru yapılanarak tamamlanmaktır.
Hiçbir zaman unutmamak gerekir ki doğru ve yanlışın orta yolu yoktur.
Atalarımızın gençliğimizde defalarca söylediği ve hiçbir şekilde umursamadığımız birçok şey derinden düşündüren gerçeklerdir.
Aslında bizlerin topluma imanlı ve vatansever yetişmemizi sağlayan en önemli değerlerimizdir.
Eğer bu değerleri kaybedersek işte o zaman biteriz.
Topluma faydalı insan olmamız için önce kendimizi ve değerlerimizi çok iyi tanımamız ve anlamız gerekiyor. Türk Tasavvufunda “Kendisini bilme-bulma” konusuna Mevlana  boşuna emek vermemiş. Önce kendimizden başlamalıyız.

Şimdi insan anlıyor ki bu nasihatler bizlerin mert ve yiğit olmamız  içindi.  Özü sözü bir, verdiği sözü tutan,  ayağını yorganına göre uzatıp kapısına hiçbir şekilde borçlu getirmeyen, eş ve çocuklar dahil olmak üzere hiç kimsenin hakkını yemeyen, zulüm etmeyen biri olabilmek,  insanlık temelinin bir bütünüdür.

Aslında insan yaşamında her zaman ikinci değil üçüncü bir alternatif mutlaka olması gerekiyor.
Diyelim ki bir davetimiz  var ve geleneksel yemeği yapan tek bir ustamız var ve olmazsa olmaz  usta yolda kaldığında veya ahilik geleneğindeki gibi yerimize birini yetiştirmediğimiz zaman bizim işlerimiz de  tersine dönüyor ve bir alternatifimiz yoksa  menü bozularak her şeyi mahfedebiliyoruz.
Olacak baştan belli çünkü yerine koyacak yedeğimiz yok.

İnsan olarak eğer ailemize veya topluma uyum sağlamakta zorluk çekiyorsak yerine elle tutulur ve kabul edilebilir bir alternatif getirmemiz gerekir değil mi?  Ya da karşılaştığımız olumsuz bir durum bizi aşıyor ve işin içine girdiğimizde durum bizlerin düşündüğümüz gibi değilse, hiç kimseden korkmadan doğrudan yana olmalıyız.
Kim ne düşünürse düşünsün önemi yok biz kendimizi bilelim ve dürüst olalım yeter.
Dünyada inanmadığımız işlere veya kişilere para için bulaşmamalıyız çünkü görüldüğü gibi daha yakın bir zamanda kesinlikle aynı düşüncede olmayan bazı omurgası bozuk kişiler, pastadan pay almak için aç gözlülüklerinden kişilik ahlaklarını değiştirdiler.

Daha dün 19. Yüzyıldı, bizler yoktuk.
20. Yüzyıl’dan 21. Yüzyıla girerken Milenyum diye adlandırdıkları asır için, o zamanlar elinde kalem olan bazı kişiler bir sürü saçma şeyler yazdılar.
İsteselerdi güzel şeyler yazarak insanların içine güzellik ekemezler miydi?... Ekerlerdi fakat bunu istemediler.
Bunları çözmek için kendimizi çok iyi yetiştirmeli ve çok akıllı olmalıyız.

Bu kadar güzel bir dünyada, doğanın bin bir çeşit eşsiz bitki örtüsü içinde mutlu değiliz ve ayağımız toprağa basmıyor. Bizi doyuran toprak ve yaprağın döngüsüne rağmen kötülükler neden yaşıyor çünkü okuduğumuz bir sürü şiir, sevgiyle dinlediğimiz çok güzel şarkılar bile hiç birimizin içsel dünyasını düzeltmeye yetmiyor. Çünkü bizler sadece başkalarının yaptıklarıyla avunuyor işin içine elimizi sokmuyoruz. Merak etmiyoruz. Öğrenmiyoruz. Yeniden yapılanmanın zorluğundan korkuyoruz.

İnanın birçok insan temelini sağlam kuramadığı,  kendisine yahut  ailelesine vakit ayıramadığı için bu güzelliği görecek vakti bile yok. İşte çok şey sanal ve sahte…

Henüz bilimsel olarak çözülemese de anlaşılacağı gibi insanlar içsel dünyalarında mutlu değil ve mutsuzluk hastalığı birçok insanı kötülüklere hapsetmiş, kurtulamıyorlar.

Düşündürücü olansa, insan aklıyla değil, kalbiyle hareket eden bir canlı varlık.
Bir makine gibi olduğunu düşünelim.
Gerçek hayat arkadaşımız kök hücrelerimiz olduğu için ruhsal veya bedensel yeterli yapılanmayı tamamlayamayan hücreler, bölünemeyi başaramayınca, insan düşüncesi içsel olarak değişiyor.
Doğumundan ölümüne kadar insan boşlukta dönüp duran umutlarla avunarak, boş şeylerin peşinden koştuğu için, yeterli olgunlaşma oluşamıyor.
Vicdan gerekli yağmuru yüreğe yağdıramayınca, gönül  içinde biriken ve akmayan durgun suyla hastalanıyor.
Bu sefer içimizde çok az kalan iyilikler kötülüklerle savaşmaya başlıyor.
Eğer kişi su gibi saf şeylerle kendisini arındıramıyorsa, iç dünyası zamanla bataklığa dönüşüyor ve kendisini kurtaramayan aciz kişiler çamura batıyor.
Bin bir zorlukla kendisini dünyaya getiren veya büyüten ailesini,  kanunları, kuralları çoğu  zaman kabul  etmiyor fakat karşı koyamadığı için toplumun görmek istediği gibi yaşıyor. Her hayali gerçek olsun istiyor fakat olsa bile, isteklerin ardı arkası kesilmiyor.  Çoğunlukla hayal ettiği bir dünyaya kavuşamıyor ama kavuşsa bile, zamanla bıkıyor. Bu karışık durumdan çıkmak için insanoğlu bir iç dünyasına giriyor bir dış dünyasına çıkıyor ve samimi olmayan düşünceler gerçek güzelliğe ulaşamıyor. Yani bir insanın topluma faydalı ve mutlu olması için önce kendisini düzeltmesi ve geliştirmesi gerekiyor. Dışarıdan istemeyle kişi gelişemiyor.
Bazı kişilerin düştüğü bu durumdan kurtulmak için pişman olup hatalarını kabul etmek yada çekilmek yerine yalanı yalanla büyüterek, bir sürü kafa karıştıran yorumlarla herkesi yoruyor ve  durum tüm toplum için işin çıkılmaz bir hâl alıyor.
İşte fırsat kollayan kötülükler de meydanı boş bularak işini rahatlıkla yapıyor.

AÇIK VE NET SÖYLEMEK GEREKİRSE İNSANIN İÇSEL, KİŞİLSEL KAVGALARI HİÇ KİMSEYİ İLGİLENDİRMEZ, ÖZELİ DE FAKAT VATAN  MEVZU BAHİSSE GERİSİ TEFERRUAT KALIYOR.

Bu dünya hiç kimseye kalmacak.  
Kötülüğün başını çekenler yada ona göz yumanlar veya bunlara aracılar yapanlar  22. Yüzyılda zaten olmayacaklar.

ZAMANLA BİRLİKTE BİR KUŞAK YAPTIĞI KÖTÜLÜKLERİYLE BİRLİKTE YOK OLACAK VE ELBETTE İNSANLIK BİR ŞEKİLDE TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN YOLUNU BULACAKTIR.

Her zaman söylediğimiz gibi bir insan için en büyük zenginlik sağlık ve iyiliktir.
Sağlık da  içsel dünyanın iyiliğe ve güzelliğe doğru yol almasıyla oluşmaktadır.
Düşüncede bile hainlik yahut  hile yapılırsa, bunu herkes bilir ki,  ters tepiyor. Hainlikle insanlar sadece çok af buyurunuz efendim  “Tuvalete kadar gider”.

İşte Türkiyemizin evlatları olarak bizler için VATAN, BAYRAK VE MİLLET BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR.

15 TEMMUZ 2016’DA TÜRKİYE SOFRASINA HAİNLİK YEMEĞİNİ PİŞİRENLER VE KAŞIKLATTIKLARI YEMEKLE İNSANLARA GÖZYAŞI DÖKTÜRENLER  VATANTEPER HAİN KİŞİLERDİR.

Kendi öz vatanına hainlik düşünen insanları hiçbir şekilde toprağın kabul etmeyeceğini gibi, vatansız olmanın ne demek olduğunu kendileri daha  iyi bilirler.
Hiçbir suçu olmayan bu bir millete çektirdiklerini elbette çekecekler.
Yalanlarla karaladıkları birçok şeyin hesabını vicdanlarıyla başbaşa kalarak zaten verecekler.
Yetim ve öksüz bıraktıkları o şehitlerin çocuklarının sessiz çığlıklarını, olmayan yüreklerinde hep duyacaklar.
Ayrıca bütün dünya bilir ki ülkesine ihanet eden  kişiler itibarsız kişilerdir ve  şimdilik korunsalar bile bir gün gelir kendilerine de ihanet eder diye, içlerine asla kabul etmezler.

HER NE ŞEKİLDE OLURSA OLSUN VATANA İHANET HİÇBİR ŞEKİLDE AFFEDİLEMEZ BİR SUÇTUR.

Bizim mutfaklarda iş ahlakında çok önemli bir kural vardır.  Geldiğiniz yerde her ne yaşarsanız yaşayın eğer haklarında konuşarak dedikodu yaparsanız işletme sahipleri böyle kişileri içlerine alıp çalıştırmazlar. Bir sorun yaşamışsak gerekli yerlere bildirdikten sonra yeni yerle ilgisi olmayan konuları konuşmak, herkes için zaman kaybıdır ve sadece insanları yorar. 
Sorunlu insanlar hiçbir şekilde toplum içinde yer bulamaz ve dışlanırlar.

Vatanımızı, kültürümüzü ve ailemizi korumak için görsel yada yazılı basında her yazılana inanmamak gerekiyor. 
Hiçbir zaman unutmayalım ki insanlar arasında samimiyette bile olsa, her söylenilen söz doğru değildir. Her zaman insanların kafasında bir soru işareti vardır.

DÜNYANIN TÜM GÖZLERİ ÜZERİMİZDEYKEN AKLIMIZA BAŞIMIZA TOPLAMAMIZ VE TÜRKİYEMİZİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜ VE YIKILMAZ ÜSTÜNLÜĞÜNÜ GÖSTERMEMİZ İÇİN, ÇOK ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR. 

Büyüklere danışmadan yada gerekli yerleri varlığımızdan haberdar etmeden herhangi bir işe kalkışmamak ve  birbirimizi korumak,gizli saklı işlerden vazgeçerek mertliğimizi konuşturmak gerekiyor. 
Bir insan tek başına akşam karanlığında ıssız bir yerde sokağa çıkarken sokakta başıboş köpekler varken “BİRŞEY OLMAZ” diye yiğitlik olamaz. Artık her konuda dikkatli olmak ve önlem almak gerekiyor. 

BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE BİR İNSAN NE İÇİN YAŞAR. ELBETTE Kİ,  İTİBAR İÇİN… İTİBAR KAYBEDİLDİĞİNDE HAYAT NEYE YARAR ARKADAŞLAR.

Öncelikle bizler nasıl bir milletiz ve bizler kimlerin çocuklarıyız onu iyi bilmemiz gerekiyor.
Yıllar önce kökleri Orta Asya Oğuz Türklerine dayanan 3000 atlı ve 700 yayayla Kurtuluş savaşı yıllarında umutsuzca Başkent Ankara’ya gelen Atatürk’ü karşılayan Seymenlere Atamız ”SEYMENLER EN KAHRAMAN VE EN YİĞİT İNSANLARDIR” demiş.  Seymenlerin karşılamasından büyük güç alan Atamız, hemen bir Seymen Alayı kurmuş. Böylece Seymenlik Töresi Ankara kültürüne yerleşmiş kalmış.
Hâlen Seymenlik töresini yaşatan Seymenbaşı Necmettin Palacı Üstad’ın söylediğine göre;”Her zaman, her şeye karşı Seymenbaşı ve Efeler hazır olmalıdır.“
Eskiden genç kuşaktan biri topluma karışacağı veya bir meclise gireceği zaman terbiye almak için divana gelirmiş ve imanlı ve vatansever yetişmesi için aileleri gençleri Efelere teslim edermiş. Büyüklerin himayesine verilen gençler de bambaşka bir ruh varmış 
Divan Edebiyatı gelenekleriyle yoğrulmak için zengin yada fakir ayrımı yapmadan bazı şeylere yeniden hayat vermek gerekiyor.
Seymenlik öyle bir terbiyeymiş ki herkes yerini bilirmiş ve bir büyük geldiğinde genç kuşak hemen yer vermek için kalkar ve bu durum küçük kişilerin kapının ağzına kadar gitmesine kadar devam edermiş.

Diyor ki Seymenbaşı and’ının bir kısmında;

Hakkı bil haklı ol ki;
Hak sana yoldaş olsun.
Zalimler korksun bakışından;
Mazlumlar sana gardaş olsun.
Sır tutmayı iyi bil ki;
Herkes sana sırdaş olsun.
Ardından gelenlere sen örnek ol Seymenim.

Seymen olacak kişi derki yemininde;

Seymenlik andı içtim;
Sevilecek küçüğüm.
Vatan uğruna başım,
Bayrak uğruna kanım.
Töre uğruna canım;
Feda olsun Seymenlik uğruna varlığım..

Bizler böyle güçlü bir ülkenin ve böyle bir asil kanlı ecdadın evlatları olarak, kendi değerlerimizi güçlü bir toplum için yeni baştan öğrenmeliyiz.
Türkiye sofrasına hainlik için değil öğrenmek için oturmalıyız.
Ayrıca Türkiye’nin neyinden korkuyorlar  biliyor musunuz Arkadaşlar?
7’den 70’e, erkeğinden kadınına imanlı hazır bekleyen neslinden.

İMANIMIZI YIKMAYA HİÇ KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ…

Her zaman aklı başında gönüllü neferler olarak aklı başında olmalıyız ve Vatanımız, Bayrağımız ve Milletimiz için çok çalışmalıyız.
Her kim ki, bizim gibi arı gibi çalışkan bir milletin içine  çomak sokmaya çalışır ve Vatanımız hakkında ileri geri konuşursa bilmelidir ki;
Dünyanın neresine giderse gitsinler veyahut hangi plastik cerrahla fiziklerini değiştirirse değiştirsinler yada her nereye saklanırsa saklansınlar vatan hainliğinin cezası asla karşılıksız kalmaz.
İlahi adalet ve biz, bu ülkenin evlatları olarak peşlerindeyiz.

Türkiye'de ilk kez 2017'de kutlanacak olan 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü, geçtiğimiz dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde alınan karar doğrultusunda resmi tatil olarak ilan edilmişti.
Türkiyenin tüm imkanları ellerinde olduğu halde 15 Temmuz, 2016'da Türkiye'ye darbe yapmak isteyen hainlerin girişimi başarıya ulaşamadı.
Kendilerine karşı koyan Polis, Asker ve Vatandaşlarımız, Şehit ve Gazi oldular. Gözünü kırpmadan Türkiye'nin uğruna  Şehit olan bu kardeşlerimize Allah’tan rahmet, Gazilerimize çok geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve Ailelerine tekrar başsağlığı diliyoruz.

15 TEMMUZ BİR YANDAN BİRLİK BERABERLİĞİ KUTLAMA GÜNÜDÜR ANCAK DİĞER YANDAN KAYBETTİĞİMİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN, YAS GÜNÜDÜR. 

Geçmiş olsun Türkiyem.
Allah bir daha 15 Temmuz gibi karanlık bir Cuma gecesini yaşatmasın.
Bu arada zor günümüzde yardım etmek yerine kararlı duruşumuzu seyreden Dünya’da, insanlıkta sınıfta kaldı..Olan biteni sinema filmi sandı.
YOLUN AÇIK OLSUN  TÜRKİYE

15 Temmuz.2017

Toplum Geliştirme Derneği-Ankara
www.toplumgelistirme.tv 
 
 
 
Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Yazarlarımız Haberleri

Başlık Tarih
 
BİLEN İÇİN ŞİFA HER YERDE21 Ağustos 2019
Türk İslam geleneklerinde Kurban Bayramı10 Ağustos 2019
Türk Ahlakı ve Müslümanlık29 Temmuz 2019
Mehmet Özyavuz'un 15 Temmuz Mesajı14 Temmuz 2019
Bırakın dünyayı gençler yönetsin!14 Temmuz 2019
15 TEMMUZ İKTİSADİ DEMOKRASİ İÇİN BAŞLANGIÇ OLSUN14 Temmuz 2019
BİR LGS KABUSU DAHA YAŞARKEN ENGELLİ ÖĞRENCİLER NE OLACAK??13 Temmuz 2019
Osmanlıdan son kopan toprak idi Arnavutluk!28 Haziran 2019
TÜRK AHLAKI VE DEMOKRASİ19 Haziran 2019
Hadi artık sınava hazırsınız, gülümseyin14 Haziran 2019
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI VE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SEİMİ13 Haziran 2019
Yetim Hakkı ve İslamiyet03 Haziran 2019
Bu Gecenin Kadrini Bilmek gerek.31 Mayıs 2019
Sosyal Yardılaşma ve Sadaka-i Fıtır27 Mayıs 2019
KONUŞMAK YADA SUSMAK HANGİSİ !21 Mayıs 2019
AYI MİSALİ SEVERKEN ÖLDÜRÜYORUZ EVLATLARIMIZI...21 Mayıs 2019
KIRK HARAMİLER18 Mayıs 2019
Ben annemin en çok bana dua etmesini sevdim!13 Mayıs 2019
Teravih namazı ve sağlığımız12 Mayıs 2019
Nostaljik giyimli arkadaşımız08 Mayıs 2019
İslam dininde Hikmetleri ile Ramazan08 Mayıs 2019
چاوشئۆغڵو رۆشت و دەنگدانەوەیەکی خۆشی لە هەولێر (ئەربیل) جێهێشت...01 Mayıs 2019
Domuz ürünleri satışı ve RAF bedeli şartı iyi gelecek25 Nisan 2019
Türk Milletinin teminatı, Türk gençliğidir23 Nisan 2019
Berat Gecesi Büyük bir Fırsattır.19 Nisan 2019
AKTEMUR’DAN KANDİL MESAJI19 Nisan 2019
Hıyar'ın şaşırtıcı faydaları12 Nisan 2019
Harran, Bu İş Bitmiştir Dedi29 Mart 2019
31 Mart seçimi kritik Eşiğimiz23 Mart 2019
Milli ruh ekseninde Çanakkale Zaferi18 Mart 2019
TANRI’NIN VERDİĞİNİ YATIRIMLAR DEĞERLENDİRMELİ...23 Şubat 2019
Görüntü kirliliği gün gittikçe artıyor!20 Şubat 2019
HAYATIMIZ ŞİFRE20 Şubat 2019
Araplarıma Hakaret Eden Cemal Enginyurt'u Kınıyorum13 Şubat 2019
TUNCELİ’NİN BÜYÜK DEĞİŞİMİ13 Şubat 2019
ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN07 Şubat 2019
"Maydanoz" deyip küçümsemeyin06 Şubat 2019
" İLERİ EY MUS'AB İLERİ! "05 Şubat 2019
MÜ'MİNLERİN KUR'AN'DA GEÇEN 50 ÖZELLİĞİ01 Şubat 2019
OVANIN FATİHİNE YAZARLAR DA SAHİP ÇIKTI28 Ocak 2019
Sosyal Medyanın Ortaya Çıkışı25 Ocak 2019
KİM Mİ HAKLI?? TABİKİ ETİK BASIN...24 Ocak 2019
Azaltın, yeniden kullanın ve geri dönüştürün!23 Ocak 2019
ÜÇ "R" NEDİR?22 Ocak 2019
Başarı merdivenini çıkarken...16 Ocak 2019
Başarı merdivenini çıkarken...15 Ocak 2019
ŞANLIURFA ÜZERİNDEN GÜNEYDOĞU OKUMALARI....12 Ocak 2019
ÜMMETİN KURTULUŞ REÇETESİ09 Ocak 2019
Mübarek Elma, Hem Deva Hem Şifadır07 Ocak 2019
ASGARİ ÜCRET VE GÜNDEM04 Ocak 2019
DİZ-MAFSAL AĞRILARI VE KUVVET ŞURUBU REÇETELERİ31 Aralık 2018
BİR VALİ DÜŞÜNÜN; YAKAMOZ MİSALİ...21 Aralık 2018
Ölümlü Bu Dünya Be Kardeşim14 Aralık 2018
SOSYAL MEDYA VE SİNEMA13 Aralık 2018
Lahananın Şaşırtıcı Faydaları08 Aralık 2018
Lahanann şaşırtıcı faydaları07 Aralık 2018
Bizim Gayemiz ŞAN - ŞÖHRET Olamaz30 Kasım 2018
Bu kadar politize olmaya gerek var mı?29 Kasım 2018
YAVRU VATAN YUVADAN UÇMAKTA KARARLI...28 Kasım 2018
Mart seçimleri borsasında hisse senedi alma yarışı25 Kasım 2018
Neden Yine Mehmet Özyavuz?21 Kasım 2018
BİZ; ESKİ SİZ’ İ ÇOK ÖZLEDİK...19 Kasım 2018
Mevlid kandili ve birlik-beraberlik ruhu19 Kasım 2018
Pamukkale Travertenleri; Kaplıca suları ile çökelmiş karbonat minerallerinin izdivacı gibi idi!13 Kasım 2018
SOSYAL MEDYA VE SİYASET 12 Kasım 2018
Recep Tayyip Erdoğan'ın Sevgisi Hesabi Değil Hasbidir12 Kasım 2018
ATATÜRK ve İslam Dini09 Kasım 2018
Neden Mehmet Özyavuz?06 Kasım 2018
Çini sanatı; sanki estetik pistinde renklerin ateşle dansı gibi idi!01 Kasım 2018
Köşe Yazarımız Numan Aladağ'ın Kaleminden....29 Ekim 2018
Başkan Özyavuz: Benim Gecem Gündüzüm Harran24 Ekim 2018
KÜRESEL ZULMÜN KAYNAĞI22 Ekim 2018
Kaderi anneler mi yazar?18 Ekim 2018
YENİ MEDYA NEDİR?17 Ekim 2018
Benim çocuğum çok zeki ama ders çalışmıyor!09 Ekim 2018
Harran Aslanlı Kapı ve İbrahim Tatlıses Müzesinden izlenimler05 Ekim 2018
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI’ NDA NELER OLDU?????04 Ekim 2018
HERŞEY MİLLİ EKONOMİ İÇİN27 Eylül 2018
Televizyonların Ev Yaşamındaki Yeri24 Eylül 2018
Kim hatalı dersiniz?21 Eylül 2018
“OKU” MUHATABI16 Eylül 2018
UFAK KIRINTILAR BIRAKIN Kİ GENÇLER ARKANIZDAN GELSİN...15 Eylül 2018
FİYASKO TANITIM GÜNLERİ VE GERÇEK DİYARBAKIR13 Eylül 2018
Popüler Kültür Ve Sosyal Medya12 Eylül 2018
Geri dönüşüm bile okyanusların kirlenmesini önleyemiyor!01 Eylül 2018
Bizler bayramları dolu dolu ve coşkulu yaşardık!27 Ağustos 2018
Kurban Bayramı ve Mutluluğumuz19 Ağustos 2018
Köşe Yazarlarımızdan Yaşar İçen'in Kaleminden16 Ağustos 2018
Medyada Nefret Söylemi13 Ağustos 2018
Vatan Sevgisi ve Raf Bedeli Şartı13 Ağustos 2018
EKONOMİ PAKETİNDE EV KADINLARI UNUTULDU...11 Ağustos 2018
AYDIN MARUF BÖLGENİN DENGE UNSURU09 Ağustos 2018
DİYARBAKIR ÖĞRENCİ KAYBEDİYOR!!03 Ağustos 2018
PAPAZ ERİĞİ, BÜYÜSÜ VE ŞİMDİ DE KRİZİ...01 Ağustos 2018
Domates de ki mucizeler ve yerli malı30 Temmuz 2018
BU DURUM ÇOK KÖTÜ KOKUYOR!30 Temmuz 2018
“ ASKIDA EKMEK “ 26 Temmuz 2018
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN' IN AŞİRETLER ÇIKAR(T)MASI26 Temmuz 2018
ÇOCUKLAR İÇİN HER YOLU DENEMEYE EVET!!!24 Temmuz 2018
RÜŞVETE DUR DİYEBİLİRİZ23 Temmuz 2018
IRAK' TA "AFRİKA SENDROMU" MU YOKSA BAŞKA OYUNLAR MI??19 Temmuz 2018
NEDEN Mİ KISKANIYORLAR??????16 Temmuz 2018
Kahraman TÜRK Milleti'nin ''15 Temmuz'' Zaferi14 Temmuz 2018
BODRUM' UN İÇLER ACISI HALİNE GELSİN TÜM TOTEMLER...14 Temmuz 2018
Mahalleden gerçek kahramanlarım!11 Temmuz 2018
TÜM ALGI LİSTELERİNE KARŞI YENİDEN SÜLEYMAN SOYLU!!11 Temmuz 2018
HEPİMİZ ASKER RUHLUYUZ FAKAT......09 Temmuz 2018
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN, MUCİZE REÇETELER07 Temmuz 2018
SİVEREK' TEN BOY VEREN ***BİR SİHİRLİ KALEM...06 Temmuz 2018
PANİK BUTONU HALLERİMİZ...30 Haziran 2018
OLDU DA BİTTİ MAŞALLAH... HAYDİ HAYIRLISI28 Haziran 2018
Oğulotu ve gizli mucizeleri26 Haziran 2018
""SEN AĞA BEN AĞA BU İNEĞİ KİM SAĞA""22 Haziran 2018
Güçlü irade ve Adalet21 Haziran 2018
VAKİT RÜŞVETLE MÜCADELE VAKTİDİR18 Haziran 2018
Beni hissedebilecek misin anneciğim!13 Haziran 2018
Leyle-i Kadir Gecesi ve fazileti08 Haziran 2018
VAADLER TAMAM!!! PEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM NE DURUMDA????08 Haziran 2018
FENERBAHÇE ARTIK HUZUR VE BAŞARI İSTİYOR06 Haziran 2018
Yarın ahirette beni affedebilecek misin be çocuk?05 Haziran 2018
Yarın ahirette beni affedebilecek misin be çocuk?04 Haziran 2018
24 Haziran Zaafer olsun04 Haziran 2018
MARKAMIZ YOKMUŞ!!!! NEDEN OLSUN Kİ????02 Haziran 2018
SEÇİM VAR MİLLET NEDEN BU SUSKUNLUK??30 Mayıs 2018
ATATÜRK VE RAMAZAN-I ŞERİF28 Mayıs 2018
SAFEEN DİZAYEE İLE TÜRKİYE ÜZERİNE28 Mayıs 2018
NE ÇOK ÇEKTİ EBABİLLER ELİMİZDEN!!!20 Mayıs 2018
PARTİ VE GÖRÜŞLER ÜSTÜ İNSANLAR!!!18 Mayıs 2018
Filistin’de Ramazan’ın İlk Günü: Sessiz Çığlık!18 Mayıs 2018
Ramazan- Şerif ve Huzurumuz15 Mayıs 2018
YAĞMUR ALTINDA "KATIKSIZ HUZUR"....14 Mayıs 2018
Devlet Bahçeli ve Mühendis Binali Yıldırım'ın Dikkatine!12 Mayıs 2018
Kitaplarınızı tutsak ettiğiniz raflardan çıkarın artık!09 Mayıs 2018
TÜRKİYE İLE SAĞLAM KÖPRÜLER KURMALIYIZ..08 Mayıs 2018
IRAK; YAKIN OLMALI....06 Mayıs 2018
Berat Gecesinin bereketi29 Nisan 2018
Ülkeme Hizmet için “Var mısın”?27 Nisan 2018
REHAVET VE RUTİN EN BÜYÜK DÜŞMANDIR!!23 Nisan 2018
AKTİF SİYASETTE OLMAMAKLA BİRLİKTE CİHAN ENSARİOĞLU...22 Nisan 2018
ÇOK MU İSTİYORUZ???20 Nisan 2018
ARHAVİ' DEN SELAM VAR.....18 Nisan 2018
DEMOKRASİ DE İRADE ÖNEMLİDİR16 Nisan 2018
VİZYON OLMADAN OLUR MU Kİ????16 Nisan 2018
“BANA SEVDA YEMEĞİ PİŞİRMELİSİN” 15 NİSAN ŞEF BAYRAMINDA…14 Nisan 2018
KARDEŞLİK EKSPRESİ11 Nisan 2018
ÇAKMA LİDERCİKLER !!!!!09 Nisan 2018
Şahsiyet ve Topluma Hizmet01 Nisan 2018
Projelerin renkli dünyalarına bir girebilsek!29 Mart 2018
MECLİSTEN ÜLKEYE BİR PENCERE... MEHMET ALİ CEVHERİ28 Mart 2018
Karaciğer Yağlanmasına bitkisel destek27 Mart 2018
Yetim Hakkı ve İslamiyet25 Mart 2018
Regaip Kandili ve Biz21 Mart 2018
Çanakkale Ruhumz ve Anzaklar17 Mart 2018
İnsanlığımız imtihandan geçiyor!14 Mart 2018
HASTALIK MI YOKSA ŞİFA MI???12 Mart 2018
TÜRKLER KİMDİR09 Mart 2018
KASTAMONU KÜRE KİLİMLERİ, İSTİKBALİNİ İSTİKLÂL YOLUNA SEREN ŞERİFE BACI GİBİ…08 Mart 2018
YUMURTAYI İÇERİDEN KIRMAK...03 Mart 2018
EKLEM İLTİHABI İÇİN, ZERDEÇAL-ZENCEFİL02 Mart 2018
ETEĞİNDEKİ TOHUMLARI CÖMERTÇE SAVURMALI İNSAN...28 Şubat 2018
En sağlıklı beslenme, evde yapılan besinle olur!27 Şubat 2018
Yetim Hakkı, Samimiyet ve Rüşvet 19 Şubat 2018
Ya telefonumu evde unutursam!17 Şubat 2018
"ODA" LARDAN BİRER BAŞKAN GELİR BİZLERE!!!!15 Şubat 2018
Her sabah alacağımız kararlar, Her akşam kendimize soracağımız sorular11 Şubat 2018
FARUK ÇELİK' İN SÜRPRİZ ŞANLIURFA ZİYARETİ07 Şubat 2018
Tüm Canlılar Bir gün Plastik Atık Yutacaktır!07 Şubat 2018
Yazarımız Numan Aladağ'ın Yazısı04 Şubat 2018
"NEDEN DOĞDUĞUNU" ANLAMALI İNSANOĞLU01 Şubat 2018
İSTİKLÂLDEN İSTİKBALE YÜRÜYEN ŞERİFE BACI, MİLLİ MÜCADELENİN KADIN KAHRAMANI.27 Ocak 2018
CİLT GÜĞZELLİĞİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER22 Ocak 2018
YASAKLAR CAZİPTİR UNUTULMASIN!!!!!18 Ocak 2018
FİLİSTİNDEN HARRAN OVASINA14 Ocak 2018
SEN BENDEKİ ENNN GÜZEL ŞEYSİN...08 Ocak 2018
DUA, ŞİFA VE MUTLULUKTUR08 Ocak 2018
EŞŞEĞİN AKLINA KARPUZ KABUĞU...05 Ocak 2018
Hani deriz ya;04 Ocak 2018
TOPLUMUN NABZINI İYİ TUTMAK GEREKİYOR02 Ocak 2018
MİSAFİR AĞIRLAMA GELENEKLERİ31 Aralık 2017
TARİH ACI OLAYLARDA TEKERRÜR EDER AKILLANMAZ İSEK!!!!! 28 Aralık 2017
SEYMEN ALAYLARI BUGÜN DİKMEN SIRTLARINA ATATÜRK'Ü KARŞILAMAYA GİDİYOR.27 Aralık 2017
Zencefil varken, Grip kader olmasın25 Aralık 2017
TİCARET; DİL, DİN, IRK DİNLEMEZ...25 Aralık 2017
*SIĞIR* DEMİŞKEN HATIRLADIM...22 Aralık 2017
"BEN AŞK-I SEÇTİM"18 Aralık 2017
SANAYİLEŞMEYİ ENGELLEYEN DÜŞMANLAR17 Aralık 2017
ŞİMDİ SORGU ZAMANI13 Aralık 2017
Ayla filmini izlerken hayal dünyama takılanlar!11 Aralık 2017
Zehirli tuzakta internet’in etkisi11 Aralık 2017
EBABİLLER NEDEN GELSİN Kİ????08 Aralık 2017
SİYASET CİĞER BİZLER KEDİ...04 Aralık 2017
Sahi bunlar; ahiretinde var olduğunu hiç düşünmüyorlar mı?30 Kasım 2017
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun29 Kasım 2017
Bir Kereden Çok Şey Olur27 Kasım 2017
ÖĞRETMEN OLMAK KOLAY DEĞİL23 Kasım 2017
Kimyasal terör20 Kasım 2017
Iğdır ve üniversitesi misafirperverlikleri ile bizleri mest etti!17 Kasım 2017
BESLENME VE MİLLİ TARIM17 Kasım 2017
JOKER GÜLÜŞLER13 Kasım 2017
Metamfetamin: Yeni Tehlike13 Kasım 2017
PROJE İNSANLAR10 Kasım 2017
HACKERLAR TİCARİ SIRLARIN PEŞİNDE10 Kasım 2017
YARINI KODLAYAN ÇOCUKLAR İÇİN KOŞULACAK08 Kasım 2017
ALLAH İYİ -LİK VERECEK Mİ ÜLKEYE??01 Kasım 2017
Plastik kaplamalar ve atıklar ruh halimi de bozuyor!01 Kasım 2017
CUMHURİYET'' BAYRAMDIR29 Ekim 2017
ZEMBEREĞİ BOŞALMIŞ CÜMLELER!!!27 Ekim 2017
Terör ve hastalık oluşturan sektörler24 Ekim 2017
Aladağ, Aynı Hassasiyeti Bekliyoruz. 20 Ekim 2017
Bağımlılık tedavisinde aile etkisi20 Ekim 2017
Tarihimi tekrar yaşadığım şehirlerdi; Bilecik ve Söğüt20 Ekim 2017
Sosyal Medyada Başarı17 Ekim 2017
GÖZLE GÖRÜLMEYEN DÜŞMANLARIMIZ15 Ekim 2017
YARINI KODLAYANLAR” PROJESİ15 Ekim 2017
Sitelere güvenlik ipuçları10 Ekim 2017
KİREÇLENMEYE ÇÖZÜM REÇETELERİ02 Ekim 2017
Sosyal hastalıklarımız (Rüşvet-Raf Bedeli)25 Eylül 2017
Düşler Akademisi23 Eylül 2017
AŞIRI DOZ İNTERNET İNTİHARI ARTIRIYOR!21 Eylül 2017
TÜRKİYE İÇİN HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY MUTLAKA VARDIR.19 Eylül 2017
MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ11 Eylül 2017
Oyun oynarken oyuna gelmeyin!06 Eylül 2017
Bir Kurban Bayramı Daha Mesajlaşma ile Geçti!05 Eylül 2017
DÜNYA' NIN DİBİ TUTTU!!!!02 Eylül 2017
Yazarımız Numan Aladağ'ın Kaleminden. (Kurban Bayramını, Bayram Kılmak Elimizde)31 Ağustos 2017
ZAFER BAYRAMININ 95. YIL DÖNÜM COŞKUSU29 Ağustos 2017
Salatalıkla Sağlığı Yakala21 Ağustos 2017
KENDİ CELLADINA DÖNÜŞMEK!!!!! 19 Ağustos 2017
İSA ALTUN YAZISI18 Ağustos 2017
Tatil valizi mi güvenlik mi?11 Ağustos 2017
Veride çözüm: Kimola10 Ağustos 2017
HALAYA - GERDAN KIVIRMAYA MOLA10 Ağustos 2017
NEYE YARAR Kİ…04 Ağustos 2017
TULSİ (FESLEĞEN)'NİN FAYDALARI03 Ağustos 2017
Veri İhlalinin etkisi01 Ağustos 2017
Madde bağımlılığı bilinç ile aşılır31 Temmuz 2017
MAVİ BALİNA OYUNU OYNAYAN ÇOCUKLAR İNTİHAR EDİYOR26 Temmuz 2017
DİYALOG VE "OTORİTENİN RENGİ"24 Temmuz 2017
İSA ALTUN YAZISI21 Temmuz 2017
SUNUM STRATEJİSİ19 Temmuz 2017
ŞEHİT ÇOCUKLARINA EĞİTİM DESTEĞİ13 Temmuz 2017
Mühendis Binali Yıldırım'ın (Başbakan) Dikkatine!03 Temmuz 2017
Muşlu Çocuklar Bilimle Buluştu28 Haziran 2017
Mü'minlerin Bayramı24 Haziran 2017
Kadir Gecesi bir fırsattır21 Haziran 2017
TEMİZLİK, MÜSLÜMANLIĞIN İLK ADIMIDIR10 Haziran 2017
Çocuklar, fen ve matematiği dijital oyunlarla öğrenecek08 Haziran 2017
“Yarını Kodlayanlar” projesi04 Haziran 2017
Parmaklarınıza ne kadar güvenebilirsiniz01 Haziran 2017
RAMAZAN-I ŞERİF'İN GETİRDİKLERİ31 Mayıs 2017

Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
2019 BELEDİYE SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
BDP
DİĞER

Sonuçlar
En Çok Okunan
Sayfalar
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Radyo

Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa | Sohbet Odasi
CH