harranajans
 
Ana Sayfa > Ekonomi

GELECEKTE EN ÇOK KAZANDIRAN MESLEK, ÇÖPE GİDEN GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLEN ATIKLAR OLACAK.
31 Ekim 2017
GELECEKTE EN ÇOK KAZANDIRAN MESLEK, ÇÖPE GİDEN GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLEN ATIKLAR OLACAK.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Geçen yıl 31 Ekim dünya tasarruf gününde” MUTFAKLARDA  YANGIN VAR. BU SEFER ZAMDAN DEĞİL, İSRAFTAN” diye bir yazı yazmıştık çünkü hem evde hem işletme mutfaklarında malzemeyi doğru kullanma klavuzu olmadığı gibi, yenilebilir ve kullanılabilir atıkların geri dönüşümlüyle  ilgili kazanılan servetten çok kişinin haberi yok.
Mutfaklarda israfın önüne geçmek şimdilik mümkün değil çünkü kuşak olarak birçoğumuz buna değiliz fakat gelecek kuşak için yapmamız gereken önemli şeyler var mesela doğuştan yaşam döngüsünün tamamının ve hayati ihtiyaçların okullardaki eğitimlere direk girmesi gibi.
Sadece hayat matematik ve fenden ibaret değil. Daha sonraki dünyada çocuklarımıza ekilebilir kirlenmemiş topraklar, nefes alınabilir bir hava, israf edilmeden kullanılabilir herşey çok lazım olacak  ve bu kadar hızlı tüketimle bazı hammaddelerin kıtlığı başlayacak.
İnsan hayatı için gerekli eğitimler tüm okullarda kurulmalı ve 7’den 70’e herkese açık olmalıdır.
Böyle eğitimler hiçbir masraf içermezler.

Toplum Geliştirme Derneğinin açmak istediği Toplum Geliştirme Akademisi tamamen hayati ihtiyaçlarımızı ve kültürel değerlerimizi, tohumdan üretime, tüketimden geri dönüşüme kadar birçok kolaylığı insanlığın hizmetine sunmaktır. Tüm dünyada gelişi güzel yapılan ve hiç kimsenin haberdar olmadığı birçok şeyden dolayı geçicidir faydası yoktur.
Bu kadar yüksek kapasitemizin artık hak ettiği yere gelmesi gerekiyor.
İnsan sağlığı ve mutluluğu için çalışan bizler, soruna ve çözüme odaklı çalışmalıyız. Sofraya bir tabak yemek koymadan önce, yapılan yemeğin birçok açılımı ve atığı gibi en ince ayrıntılarına inerek eşi benzeri bulunmayan devrim gibi bir çalışmayla dünyada ilkleri yaşatmak istiyoruz.
Daha iyi bir toplum daha iyi bir gelecek ancak böyle mümkün olabilir.


ÇÖP SOKAĞA ÇIKTIĞINDA ÇOK BÜYÜK PARALAR KAZANDIRDIĞI İÇİN HERKESİN BU İŞTE GÖZÜ VAR.

EN BÜYÜK SORUN:
Anlaşılacağı gibi çöpten ekmek yiyenler iyi para kazanıyorlar fakat ne kadar para kazanırlarsa kazansınlar hayatlarında bir gelişme olmuyor ve yine o çöplüklerde derme çatma kulübelerde kendilerini heba ettikleri gibi çocukları da peşlerinden sürükleyerek hayatlarını mahfediyorlar.
Sağlık, temizlik, bir ev düzeni, insanca yaşanabilir bir dünyayla hiçbir şekilde ilgilenmiyorlar ve birçoğu da çocuklarını çöpte yaşatarak okula göndermiyor.
Aile bireyleri için hiç kimsenin yapabileceği bir şey yok fakat çocuklar mutlaka bu durumdan kurtarılmalıdır.
Bir anne yada baba çocuğunun sağlıklı yetişmesi, iyi eğitim alarak bir meslek sahibi olması ve çocuğunun iyi bir birey olarak topluma karışması için çalışmalıdır.
Her ne şekilde olursa olsun çocuk aileye bakmakla yükümlü değildir sadece büyüdüğünde yardımcı olmak isterse olur. Hiçbir çocuk kendi hayatını riske sokarak büyüklerine yardımcı olmamalıdır fakat elbette bizleri büyüten kişilerle paylaşmak en büyük insanlıktır.
Yıllardır mutfak tasarrufuyla ilgili uygulamalı seminerler vermeye çalışıyoruz ve birçok kişi mutfağını elden geçirerek kalabalığı azalttı, işini kolaylaştırdı, ekonomisini öğrendi.
Mutfak tasarrufuyla ilgili görsel medyadaki çalışmamızı okulumuzu açtıktan sonra ciddi bir şekilde ele almalıyız. Buna mecburuz.
Hedefimiz kendi kendisini yöneten bir mutfak kurup herkesi rahatlatmak.
Çöpteyse öyle büyük sorunlar var ki daha henüz ayrıştırmayı yani kaç çeşit dönüştürülen çöpümüz var bilmiyoruz.
Bizler sadece işin ucundan tutmuş durumdayız ancak zamanla ilk yapacağımız çalışmalardır.
Mutfak öyle bir dükkan ki çöpü bile  neredeyse malzemeyle eşdeğer.
Plastik, yağ, cam gibi dönüşebilir atıkları ayrı ayrı biriktirilmelidir.
Kâğıt, fındık, ceviz, badem kabukları gibi selüloz içeren atıklar yakılmamalıdır.
Mutfaktan artan sebze atıkları varsa hayvanlara verilmeli yoksa kompost yapılarak gübre yapılmalıdır veya soğan gibi kokan sebze harici atıklarla gübre üreten solucanların beslenmelidir. Ayrıca kemik gibi atıkların barınaklara yada sokak hayvanlarına verilmesi çöpü ortadan kaldırır.
Yumurta kabuklarını kuruttuktan sonra toz halinde birçok alanda kullanılması gerekir.
fındık kabuğu gibi kabuklarla isleme yapılarak kullanılması, kuyu kebabı, çağ kebabı yada döner yaparken atılan kullanılabilir etli kemiklerin et suyuna dönüştürülmesi, meyve çekirdeklerinin hafif filizlendirildikten sonra doğaya dikilmesi,
kâğıt, pamuk, ceviz, fındık ve badem gibi selüloz içeren kabuklardaki atıklarla mantar gibi ürünlerin üretiminde kullanılması gerekir.


Elektronik atıklardaki kıymeti bilinmeyen servetin  sokak toplayıcıları tarafından el değiştirmesi, pil gibi tehlikeli atıkları gelişi güzel atılması daha henüz yolun başında olduğumuzu gösteriyor.
Geri dönüşüm yapılan çöplerimiz daha evden çıkmadan ayrışmalı, doğadaki düzeni ekerek biçerek, kullanırken çevreyi kirletmemeli, bilinçli bir eğitimle para harcarken dönüşebilir tüketimlere atığından kazanmayı da eklemeli ve üç kuruş beş kuruş kazandırsa bile akmasa da damlayarak mantığıyla ekonomimize katkı sağlamalı ayrıca çöp denilen olayı ortadan kaldırmalıdır.
Çok yakın zamanda Ankara’da yapılan ve çok sayıda bakanlığın da davetli olduğu panelde  çöpü dönüştüren işletmelerin çok büyük eksiklikleri vardı.
Mesela en önemlisi davetli listesinde çöp toplayan bir dernek veya bir sokak toplayıcısı yoktu.
En çok sömürüye müsait olan sokak toplayıcıları var. Hiç kimse onların oradan kurtulması için çalışmıyor arada mahfolan yine onlar oluyor.
Genellikle çöplük etrafında derme çatma gecekondu şeklindeki yaptıkları evlerde kalabalık şekilde yaşayan ve küçük yaşta ailesiyle çalışmak zorunda kalan çocuk işçilerin sağlıksız koşullarda her yere mikrop getirip götürmeleri, ne kadar para kazanırlarsa kazansınlar hayatlarında hiçbir şey değişmeyen bu insanların sağlıksız koşullarda yaşayarak gibi hiçbir şekilde konuşulmadı.
Çöpte yaşayan ve çalışan insanların hayatlarına baktığımızda eskiden elle taşıdıkları torbalar yerine şimdi arabaları var. Ankara’da bir ilçe belediyesinin büyük destek verdiği, sigortalarının yapıldığı kişilerin yaşamları yine aynı. Yine çocuklar sokaktalar. Çoluk çocuk çalıştıklarını varsayarsak günlük olarak kazandıkları para zaten normalde sıradan kişinin aldığı asgari ücretten çok çok üstündedir.
NEREDE BİR ZENGİNLİK VARSA, DÜNYANIN TÜM GÖZLERİ ORAYA ODAKLANIYOR.
Öncelikle karşılaşılan sorun:Mutfak tasarrufu seminerinde ayrıştırdığımız çöplerden sonra öyle bir sorunla karşı karşıya kaldık ki bazı ilçedeki arkadaşlar ayrıştırdıkları çöpleri verecek yer bulamadılar, ellerinde kaldı.
Daha sonradan öğrendiğimize göre Büyükşehir olan illerde ilçe çöpleri ayrıştırılmadan toplandığı için farklı alanlarda kullanılıyor ve  bu yüzden birçok ilçe belediyesi dönüştürülen çöpler için çok fazla bir çalışma yapmadı.
Çevreyle ilgili çalışma yapan sivil toplum kuruluşları:
Çevreyle ilgili çalışmalar yaptıklarını söyleyen birkaç dernek yada vakıf belli yerlere yerleştirdikleri kutularla kimin ne topladığı, nereden toplandığı, ne kadar topladığı gibi ayrıntılar henüz çok fazla net değil. Şimdiye kadar dönüştürülmüş çöpten kazanılmış para geri dönerek çevreye, mahalleye, kentsel düzene pek faydası yok. Beş kuruş kazanırken kim bilir hangi kuruşunu öğrencilerin burslarına veriyormuş gibi görünenler hizmeti yeterli derecede topluma ulaşmasını sağlayamamışlar.
Çöpte öyle bir servet yatıyor ki çöpü olan nereye vereceğini, dönüştürense çöplerin çoğunu toplayamadığı için üzülüyor.
Sokak toplayıcılarının veya dönüştürmede çalışan kişilerin sorunlarını düşünen yok. Herkes “daha fazla nasıl kazanabiliriz”’e odaklandığı için birçok kurum ve kişinin yapmış olduğu tüm çabalar bu durumda yetersiz kalıyor.
Çöp ve dönüşün biraz başı boşa kalmış gibi görünüyor. Alınan tedbirler, çıkarılan kararnameler yetersiz kalmış.
Eğer bir çift göz bir güzelliği veya zenginliği görmüşse, içsel düşüncesinde oluşmaya başlıyor ve neticesinde el sahip olmadığı şeye uzanmak istiyor, dil konuşuyor ve ayaklar  kendiliğinden yürüyerek odak noktaya doğru gitmeye başlıyor.
BU ÇÖP BİLE OLSA FARK ETMİYOR.
Bir güzellik veya zenginlik gören gözler kendi durumuna bakmadan karşı alana balıklama atlayarak tarzına, kültürüne, yapısına uygun olup olmadığını önemsemeden fırsatların peşine düşüyor ve kısacık ömrünü onun bunun sahip olduklarına göz koyarak heba ediyor.
İnsanoğlunu kitap gibi okumaya kalkarsak hiçbir bilim çözemez. Yapıları gereği genlerini taşır fakat duruma ve konuma göre değişkenlik gösterdiğinden karmaşık bir bütünle karşılaşırız.
Bugün taraftır, yarın bertaraf. Yani her kişi kendi öz benliğinde iyi veya kötü kendi can mayasını taşır bu değişmez kuraldır. Parası da olsa karnı tokta olsa hayat boşluklarında her zaman bir fırsat kollar ve her zaman umutların peşinden koşar.
 İnsanlar isimlerini, ülkelerini, ailelerini, işlerini, aşklarını değiştirirler fakat öz benlik asla değişmez.

NE ACIDIR Kİ GÖZLE GÖRÜLEMEYEN FAKAT KENDİ İÇİNDE DÖNÜŞÜMÜYLE VAR OLMAYI SÜRDÜREN BİRÇOK HASLET HASTALIKLARI YÜZÜNDEN BAZI KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLER SOFRADAKİ GÜZEL BİR YEMEKTEN BİR LOKMALIK PAY ALABİLMEK İÇİN HER TÜRLÜ HİLEYE VE KÖTÜLÜĞE BAŞ VURUYORLAR.
HİÇBİR ŞEY YAPAMIYORLARSA UZANAMADIKLARI İÇİN KARALIYORLAR…

İnsan geninde daha henüz tanımlanamamış birçok gen gibi hiç birşeyin düzeltemediği ve kurtaramadığı birçok hastalıklarda var.
Toplumsal mutsuzluk  kişinin kendisini böyle hastalıklardan kurtaramadı,  içsel ve dışsal çöküntülere sebep olmaktadır  ve hem kendisine hem de çevresine zarar vermektedir.
EĞER GÜZEL BİR KADININIZ , GÜÇLÜ BİR ERKEĞİNİZ, İYİ BİR MESLEĞİNİZ , YÜKSEK BİR MEVKİNİZ , FAYDALI BİR PROJENİZ, EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR ÇALIŞMANIZ, SANAYİDE YENİ BİR TEKNOLOJİNİZ, YER ALTI KAYNAKLARI OLAN ZENGİN BİR ÜLKENİZ, YENİLEMEZ BİR BİLEĞİNİZ, PARA YAPACAK BİR ÇÖPÜNÜZ BİLE VARSA TÜM GÖZLER ORADADIR.

Geri dönüşümden kazanılan paralarla insan için çalışmıyorlar.
Sizi yukarı çıkarmak istiyorlarsa bir bedeli, içimize sızmak istiyorlarsa zincirimizin en zayıf yerinden bir şekilde kırıp  giriyorlar ve halkamıza dahil oluyorlar.
Onu almak, üzerinden para kazanmak, sömürü yapmak, parçalamak, dağıtmak, karalamak yada yok etmek  için herşeyi ama herşeyi yapıyorlar.
Zenginlik bir denizdir yüzme bilmeden derine inmek tehlikelidir.
Kendimize, değerlerimize sahip çıkmak için bizi saran ve sarsan her türlü çelişkilerden uzak durmalıyız.
Atıklar para da yapsa dünyada her şey para değildir. Daha dikkatli, daha duyarlı, daha insancıl olmalıyız.
Üç kuruş fazla kâr etmek için itibar kaybettirecek, insanları hasta edecek, istikbalimizi mahfedecek şeyler peşinde koşmamalıyız.
Bazı görsellik gözümüzü kamaştırsa da bağımlı olmak acziyettir hemen bu hastalıktan kurtulmazsak kendi öz benliğimizdeki hayat ağacımızı keserek, hayat hücrelerimizi yok edebiliriz.
Bir insan ülkesi, ailesi, kültürü için meziyet sahibi olmaya mecburdur.
Başka hayatlara  imrenmek, göz koymak yerine, kendi işimize bakmalıyız.
Oysa biraz gayretle herkes güzel ve iyi kalpli olabilir..
Zenginlikse, geri dönüştürülebilen kullanılabilir atıklarla kazanılabilir.

Bu dünyada karnı doyan geri çekilirse, hiç kimse aç kalmaz.. Dünya herkese yeter.


EĞER HAYATINIZDA GERÇEK BİR GÜZELLİK YAŞAMAK İSTİYORSANIZ LÜTFEN TASARRUF EDELİM.
Kişisel güzelliğimize veya zenginliğe ulaşmak için tarzımız ve tavrımızdan ince hastalığa yakalanmış sevdalı gibi ödün vermeden bir o yana bir bu yana savrularak değil, tasarruf ederek de çok kişiden daha iyi yaşam koşulları elde edebiliriz.
En büyük zenginlikliklerimiz.
SAĞLIK; Bir insan için en büyük zenginlik akıl ve beden sağlığıdır. Sağlığın kıymeti hasta olmadan anlaşılmaz ve onun için ne söylersek söyleyelim tecrübelerimize göre boş gelecek. Dünyada herhangi bir hastalıkla karşılaşmaksa, en büyük şanssızlık.
İNSANLIK; İnsanlık herkese göre değişen bir durumdur. İnsanlık çok zor bir oluşumdur, zaman ve tecrübe ister. En önemlisi insanları, doğayı ve hayatı sevmekten geçer..
BAKIM; Sıradan biri bile hiç masrafsız bakımlı olabilir.
Spor yapmak için doğa, yüzmek için deniz, yürümek için uzun bir yol, duş yapmak için su ve sabun varsa beden dıştan güzelleşir.
İçten güzelleşmek için bazı besinler vardır ki susam, avakado, kekik, ısırgan gibi hem yenildiğinde hem de yağları kullanıldığında dışımızı güzelleştirirler.
Dışsal görünüm için kaliteli giyinmek, evi düzenlemek önemlidir fakat istersek bizler bunları birkaç parça renkli kumaşlar yada dönüşebilir çaputla kendimize tarz yapıp görselliğimizi değiştirebiliriz.
Eskileri atmak yerine değerlendirmek zevkli bir iştir, eski kanaviçe eteklerinden perde yapmak gibi..
Eskiden kumaşlar belli bir kesilir örtü ve kilim gibi dokumalar yapılırdı hatta bir Artvinli halk bilimci öğretmenimizin annesinin yüz yıl öncesinden yaptığı yastıktan çıkan yumak şeklinde sarılmış atıklar çok anlamlıydı. Hocamız giydiği elbiselerin parça kumaşlarını yastık içine sarılmış olduğunu görünce oldukça duygulanmıştı ve “aman hocam lütfen çöpe atmayın bize saklayın”demiştim.
EKONOMİ. Bir insanın bir mesleği ve işi olması elbette çok önemlidir fakat şunu unutmayalım ki, mesleği, mevkisi ve parası var gibi görünen oldukça fazla kişinin birçok derdi var.
Mesela birçok ünlü kişinin gösteriş uğruna bankalardan aldığı kredi borçlarında boğulduğunu ve aile efradına hiç bitmeyecek borçtan başka bir miras bırakmadıklarını ve geride kalanların reddi mirasla bu durumdan kurtulduklarını biliyor muyuz. Hayır.
İşte ne kadar kazanırsak kazanalım tasarruf etmek ve bilinçli hareket etmek ne kadar çok öenem arz ediyor.
Hangi mevkiye gelirlerse gelsinler kendi ekonomilerini yönetemeyen kişilerin önemli yönetimlere gelmeleri inanılmaz bir durum.Sağlıklı beslenmeden bahsederler kendileri sağlıklı beslenmeyi bilmezler.
Geri dönüşümle ilgili birçok konuşma yapan öncülere rastlıyoruz içtikleri sudan sonra şişeyi doğaya fırlatıyorlar.
HİÇBİR ÇALIŞMA İÇTEN BAŞLAMADIĞI MÜDDETÇE VERİMLİ OLAMAZ.
Herşeye ama herşeye yeniden başlamalıyız ve hiç kimsenin mağdur olmayacağı ve belli bir standartımız olan uygulamalarımız olmalı, devlet, hükümet, halk, üretici, tüketici hep birlikte çalışmalıyız.
El birliği ve sevgiyle çözülemeyecek bir sorun yoktur, yeter ki bilinçli olalım ve lavaboya dökülen yağla,  suları, dökülerek gezerek dünyayı kirletmeyelim çünkü bu dünya hepimizin.
Ayrıca herşeyde herkesin de hakkı var.
Oysa bu güzel dünyada iyi bir sofra kurmak mümkündür. Ona buna göz koymak yerine ne yapacağımızı bilmek gerekir.
Her zaman söylediğimiz gibi her şey bize bağlı.
Ya tasarruf eder yaşanılabilir bir dünyaya doğru gideriz ya da her şeyi bilinçsizce tüketerek kıtlığa.
Tercih bizim.
Böyle giderse zaman gelecek dönüştürülecek bir şeyler bulmak imkansız olacak.


31.Ekim.2017 Dünya tasarruf günü yazımız.
Deniz Kakanaş.
Toplum Geliştirme Derneği
www.toplumgelistirme.tv

 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Ekonomi Haberleri

Başlık Tarih
 
Erdoğan Normal Hayata Dönüş Sürecini Açıkladı05 Mayıs 2020
Benzin Ve Motorine Zam05 Mayıs 2020
Dolar 7 Lirayı Aştı!01 Mayıs 2020
Bakan Albayrak Açıkladı! 12.1 Milyar TL Tahsis Edildi15 Nisan 2020
Eyyübiyelilere Müjde Dev İstihdam Projesinin Ön Görüşmesi Gerçekleşti10 Mart 2020
Altın Fiyatları Tavan Yaptı14 Şubat 2020
Urfalılar Altına Yatırım Yapıyor04 Şubat 2020
Milli Piyango büyük ikramiyesi belli oldu!28 Kasım 2019
14 Kasım Dolar ve Euro Son Durum14 Kasım 2019
11 Kasım Dolar ve Euro son durum11 Kasım 2019
Belgeli çocuk bakıcılarına 1300 lira destek10 Kasım 2019
2020 Zam Oranı Belli Oldu! İşte Kalem Kalem ayrıntılar05 Kasım 2019
Fiyatlar pahalı, tüketici Pazar tezgahlarına bakıp geçiyor29 Ekim 2019
Bakan Varank Duyurdu:Tam 50 Bin Lira Destek!24 Ekim 2019
Dolar yeni güne nasıl başladı?23 Ekim 2019
Dolar Uçtu, Sosyal Medya Yıkıldı07 Ekim 2019
Fitch'den dolar kuru tahmini01 Ekim 2019
Kamuya 425 kişi atanacak!18 Eylül 2019
Akaryakıta zam mı geliyor? İşte detaylar18 Ağustos 2019
Dolar Düşmeye Devam Ediyor08 Ağustos 2019
16,4 Milyon Kişiye Bayram Erken Gelecek!08 Ağustos 2019
Doğal gaz fiyatlarına zam01 Ağustos 2019
Memurların zam pazarlığı başlıyor!30 Temmuz 2019
Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!!!29 Haziran 2019
Binlerce Vatandaşa Çifte Zam Müjdesi!19 Haziran 2019
Müjde! İşçiye Erken Ödeme Kararı07 Haziran 2019
Akaryakıta Çifte İndirim!07 Haziran 2019
Çanlar dolar için çalıyor05 Haziran 2019
Dolar, son 1,5 ayın en düşük seviyesine geriledi05 Haziran 2019
Milyonlarca kişi bekliyordu! Yarın hesaplara yatacak30 Mayıs 2019
2019 yılında 60 bin memur ve personel alımı yapılacak14 Mayıs 2019
İşsizlik Rakamları Açıklandı26 Mart 2019
Türkiye'ye para yağdı! Tam 13 milyar dolar...25 Şubat 2019
Yaşlıya 601 lira maaş! 7 ayrı destek20 Şubat 2019
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı31 Ocak 2019
Binlerce Kişiye Müjde!25 Ocak 2019
Milyonların Beklediği Asgari Ücret Belli Oldu25 Aralık 2018
Asgari ücret bugün netleşiyor!25 Aralık 2018
Yağışlar Pamukları Tarlada Bıraktı24 Aralık 2018
Hayvancılıkta Türkiye’nin Acı Karnesi!20 Aralık 2018
Yeni Asgari Ücret Belirleniyor!20 Aralık 2018
Tapuda Yeni Dönem Başlıyor!12 Aralık 2018
Pamuka Yağmur Darbesi11 Aralık 2018
Asgari Ücret İle İlgili Flaş Gelişme!06 Aralık 2018
Araç Sahiplerine Müjde! Motorine İndirim Geliyor04 Aralık 2018
Benzine 20 Kuruş İndirim07 Kasım 2018
Emeklilikte Yaşa Takılanlar' İçin Önemli Açıklama16 Ekim 2018
Elektrik Faturalarında Yeni Dönem!15 Ekim 2018
Milyonları İlgilendiren Gelişme!15 Ekim 2018
Urfa'da Pazar Fiyatlarının Yanına Yaklaşılmıyor11 Ekim 2018
Pamukta Hasat Zamanı27 Eylül 2018
Akaryakıta İndirim Geldi18 Eylül 2018
İşsizlik Yeniden Çift Hanede18 Eylül 2018
Pamukta Bu Yıl Rekolte Ve Fiyatta Yüksek Beklenti13 Eylül 2018
Son Dakika! Vadeli TL Hesabında Vergi Düştü, Döviz Hesabında Vergi Arttı31 Ağustos 2018
Borcu Olanlar Dikkat!27 Ağustos 2018
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Perşembe Günü Uluslararası Yatırımcılarla Bir Araya Gelecek14 Ağustos 2018
MASAK Asparagas Haber Yapanlarla İlgili İnceleme Başlattı13 Ağustos 2018
Dolar ne kadar? Çeyrek altın fiyatlarında son durum 10 Ağustos 2018
Hükümetten İhtiyaç Sahiplerine Büyük Destek05 Mart 2018
ŞANLIURFA’YA KABA YEM PROJESİNDEN BÜYÜK DESTEK25 Şubat 2018
‘2018 bütçesi fakirlikle mücadele edecek’ 31 Ekim 2017
Altın Tarihi Zirveyi Gördü09 Ekim 2017
Hedef 30 milyar dolarlık ticaret 05 Ekim 2017
DSİ SON 90 GÜNDE 3, 7 MİLYAR TL’LİK YATIRIMIN TEMELİNİ ATTI31 Ağustos 2017
Güneydoğu Turizmine Bayram Dopingi16 Ağustos 2017
YABANCI İŞ ADAMLARI ŞANLIURFA’DA 21 Nisan 2017
Hava Sıcaklığı -14’e İnince Elektrik Tüketimi Tavan Yaptı03 Şubat 2017
Milyonlarca Esnafa büyük jest19 Ocak 2017
Yaşlı yakını olana devletten ayda 1000 TL07 Aralık 2016
Flaş.. Herkese zam geliyor 30 Kasım 2016
Hükümet'ten 'Süper Teşvik'16 Kasım 2016
Motorine 10 Kuruş İndirim, LPG'ye Zam Geldi02 Kasım 2016
Son Dakika.. Dolar 3.10 Lirayı Geçti13 Ekim 2016
Benzin ve motorine zam06 Ekim 2016
Harran’da bir petrol istasyonu daha LPG fiyatını düşürdü 03 Ekim 2016
Başbakan Yıldırım'dan asgari ücret açıklaması21 Eylül 2016
Sürücülere Müjde! Trafik Sigortasında Fiyatlar Düşüyor05 Eylül 2016
GSS'de 2. Fırsat! Borcu Olanlar 1 Eylül'den İtibaren Gelir Testine Başvurabilecek31 Ağustos 2016
Urfa'da Pamuk ve Buğdayın Alış Fiyatı Belli Oldu22 Temmuz 2016
TOKİ'nin Taksitlerine Zam Geldi21 Temmuz 2016
OTOMOBİL Otomotiv endüstrisi en yüksek ihracat rakamına ulaştı03 Temmuz 2016
Nüfus cüzdanını kaybeden ceza ödemeyecek31 Aralık 2015
Dolardaki düşüşün nedeni ne?01 Aralık 2015
2016'da ÖTV ve KDV'ye Ne Kadar Ödeyeceğiz26 Ekim 2015
İndirimli nükleer15 Nisan 2015
Suudi Prens Bursa’da yatırım için arazi baktı14 Nisan 2015
Temizlik ihalelerinde ‘paravan’ firmalar ile vurgun iddiası09 Nisan 2015
BDDK Başkanlığı'na Murat Yülek'in geleceği iddiası09 Nisan 2015
konut sahibi olmak isteyenlere büyük müjde!28 Ocak 2015
Altında Hücum Hazırlığı19 Ocak 2015
LPG Otogaz'a Büyük İndirim03 Aralık 2014
..19 Ekim 2014
Çelik'ten milyonları heyecanlandıran açıklama10 Mayıs 2014
MAAŞLARA DEVLET GARANTİSİ GELİYOR13 Nisan 2014
Altının freni patladı!12 Ekim 2013
Otogar’da Bayram Yoğunluğu12 Ekim 2013
Memur Olmak İsteyenlerin Beklediği Haber Geldi11 Ekim 2013
Altın Temmuz Ayının Zirvesinde12 Ağustos 2013
Benzine Zam!08 Temmuz 2013
Altın Fiyatlarında Rekor Düşüş!28 Haziran 2013
Ramazan’da Zam Yok27 Haziran 2013
Altında Düşüş Sürüyor17 Mayıs 2013
Benzini Ucuzlatacak İlginç Formül!14 Şubat 2013
Borsa ve dolar güne nasıl başladı12 Şubat 2013
Otomobilde Şubat kampanyaları...08 Şubat 2013
Belirsizlik Devam Ediyor28 Eylül 2012
İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Boğa’ dan Şanlıurfa Valisine Teşekkür Mesajı 05 Eylül 2012
'Beyaz Altın'da hasat zamanı04 Eylül 2012
LPG'ye Yüzde 11 Zam Yapıldı04 Eylül 2012
Fatura Şanlıurfa’ya Patladı!27 Ağustos 2012
Araç Vergilerine Yakın Markaj11 Ağustos 2012
Özel İdareye Kaynak Aktarımı 09 Ağustos 2012
Urfa'da savaş ekonomisi06 Ağustos 2012
Düşüş Devam Ediyor26 Haziran 2012
Bakan Yıldız'dan 'Benzin' Müjdesi05 Haziran 2012
HARRANDA LPG DE İNDİRİM SAYACI ÇALIŞMIYOR05 Haziran 2012
Memurlardan '3,5' Eylemi24 Mayıs 2012
Altın Geriledi22 Mayıs 2012
Borcu olan vatandaşlara iyi haber !16 Mayıs 2012
Öğrenciye Maaş Geliyor02 Mayıs 2012
Memurlar, ilk toplu sözleşme masasına pazartesi günü oturacak29 Nisan 2012
20 Yaşındaki Araçlar Hurdaya18 Nisan 2012
GAP YEMEK AKÇAKALE DE AÇILDI (FOTOHABER)17 Nisan 2012
Türkiye'yi Heyecanlandıracak Haber14 Nisan 2012
Kaçak Akaryakıt Operasyonu13 Nisan 2012
Kaçak elektrikte müthiş karar07 Nisan 2012
Memurun gözü kulağı bugün Meclis'te02 Nisan 2012
Vergi Daireleri Yarın da Açık24 Mart 2012
Vergi Daireleri Yarın da Açık24 Mart 2012
Araplar'a yetişemiyoruz!16 Mart 2012
Fiyatlar Ateþ Pahasý12 Ocak 2012
Ýsot Tarlada Kaldý 12 Kasım 2011
Kýrsal Kalkýnma Yatýrýmlarýna Destek27 Ekim 2011
Cuma Günü Son!26 Eylül 2011
Çiftçilere Müjde14 Eylül 2011
AÇLIK SINIRI 985 TL!08 Eylül 2011
ANTEP FISTIÐI NIN FÝYATI BELLÝ OLDU 07 Eylül 2011
Telefon ve internet faturanýz azalacak!28 Ağustos 2011
"Kimse elindeki tapuya güvenmesin!"23 Ağustos 2011
Taþý topraðý altýn!23 Ağustos 2011
Motorine 8 kuruþluk kur zammý23 Temmuz 2011
RAMAZAN ÖNCESÝ :Ette spekülasyona 14.5 TL resti!21 Temmuz 2011
Küp ve toz þekere zam 16 Temmuz 2011
Hububat fiyatlarý açýklandý!14 Temmuz 2011
Pamuk fiyatlarýnda yalancý bahar dönemi30 Haziran 2011
Hayvan Satýcýlarý Israrlý29 Haziran 2011
HARRANDA ESNAF KEFALET KOOPRERATÝFÝ KURULDU27 Haziran 2011
KÜLLÝYEN GAP YALANI! 13 Mayıs 2011
TARIM SEKTÖRÜ 11 DEN 8 SIRAYA YÜKSELDÝ25 Nisan 2011
Hububat Taban Fiyatý Açýklanmalý24 Nisan 2011
ARINÇ; ÞANLIURFA TURÝZM PATLAMASI YAÞAYACAK 31 Mart 2011
Pamuk üretimi için ön hazýrlýklar baþladý30 Mart 2011
YGS’yi ÖSYM kazandý: 61.5 milyon TL28 Mart 2011
PÝYASALARDA SAVAÞ TEDÝRGÝNLÝÐÝ26 Şubat 2011
URFA NIN VERGÝ REKORTMENLERÝ BELLÝ OLDU26 Şubat 2011
Benzine yine zam!23 Şubat 2011
Pamuk fiyatlarýnda rekor artýþ! 16 Şubat 2011
Sebze ve meyvede ucuzluk müjdesi 13 Şubat 2011
Urfa ya 75 trilyon destekleme31 Ocak 2011
Çukurova da karpuz ekimine baþlandý26 Ocak 2011
Ucuz benzinde iþlem tamam !24 Ocak 2011
Madeni Paralar Esnafýn elinde kaldý24 Ocak 2011
HARRAN DA ET FÝYATLARI HÝÇ DÜÞMEZ23 Ocak 2011
Bu sefer piyasa sað gösterip sol vurdu!22 Ocak 2011
Dolar uçuþa geçti - EKONOMÝ10 Ocak 2011
RAHMET KAPIYI ÇALDI08 Ocak 2011
Türkiye de bankalara borçlu kiþi sayýsý 41 milyon02 Ocak 2011
Adýyaman ile Þ.Urfa arasýnda çiköfte rekabeti01 Ocak 2011
BÜTÇE GÖRÜÞMELERÝNDE VEKÝLÝMÝZ KONUÞMA YAPTI18 Aralık 2010
En rahat iþ bulunabilecek 10 ülke17 Aralık 2010
En çok parayý bakýn nereye harcýyoruz!16 Aralık 2010
Benzin Zirvesinde Neler Konuþuldu14 Aralık 2010
Bu meslek grubundaki 5 bin kiþi iþsiz kalacak!14 Aralık 2010
Neden dünyanýn en pahalý benzinini kullanýyoruz? 11 Aralık 2010
Büyüme rakamlarý açýklandý10 Aralık 2010
PAMUK EKONOMÝYÝ CANLANDIRIYOR 07 Aralık 2010
Altýnda yeni rekor02 Aralık 2010
4 liraya az kaldý!28 Kasım 2010
120 liradan az olan trafik cezasý silinecek26 Kasım 2010
Pamukta ZAM GÝYÝME YANSIYACAK 13 Kasım 2010
1 Milyon Üniversiteli Borçluya Af Müjdesi 03 Kasım 2010
Harran ýn umudu Pamuk...01 Kasım 2010
ÇÝFTÇÝYE PAMUK UYARISI27 Ekim 2010
ÝTHAL DOMATES 1 TL22 Ekim 2010
Akçakale de Domates 1 TL21 Ekim 2010
Dolar 2 yýllýk aradan sonra 1.4000 ün altýnda 14 Ekim 2010
En düþük emekli maaþ 780 TL olacak12 Ekim 2010
1 depoyla kaç km yol yapýyorsunuz?12 Ekim 2010
DOMATES FÝYATLARI TAVAN YAPTI02 Ekim 2010
REKOLTE DÜÞÜK FÝYAT UÇUK26 Eylül 2010
KPSS ye kýsmi iptal18 Eylül 2010
HARRANA CANLILIK GELECEK 24 Ağustos 2010
17 banka sýnýfta kaldý24 Ağustos 2010
KANALÝZASYONSUZ KÖY KALMAYACAK23 Ağustos 2010
KILIÇDAROÐLUNUN FAKÝRLÝK MANZARALARI(FOTO HABER)18 Ağustos 2010
HARRANDA KÖMÜR DAÐITIMI BAÞLADI10 Ağustos 2010
Ýthal et kasaplarda!09 Ağustos 2010
HARRAN OVASI`NDA BÖCEK TUZAKLARI03 Ağustos 2010
Ýsot Sezonu Açýldý02 Ağustos 2010
3 bin 164 liranýz yoksa yoksulsunuz!30 Temmuz 2010
ÇÝFTÇÝLER ÝLAÇ BAYÝSÝNE BÝLÝNÇSÝZCE AKIN EDÝYOR 27 Temmuz 2010
MEMURA EK ÖDEME GELÝYOR25 Temmuz 2010
YENÝ SULAMA TEKNÝÐÝ GÖRÜCÜYE ÇIKTI23 Temmuz 2010
MISIR DESTEKLEMELERÝ ÖDEMELERÝ BAÞLADI20 Temmuz 2010
PAMUKTA KURT SEZONU AÇILDI20 Temmuz 2010
ÇALIÞANA VERGÝ ÝADESÝ19 Temmuz 2010
Çiftçi borç ekti þimdi haciz biçiyor19 Temmuz 2010
MESLEK LÝSELERÝNE ÝLGÝ ARTIYOR15 Temmuz 2010
TURÝZÝM MEVSÝMÝNDE ÞANLIURFAYA YERLÝ VE YABANCI TURÝST AKINI DEVAM EDÝYOR06 Temmuz 2010
OTOMOBÝL SATIÞLARI DÜÞTÜ 06 Temmuz 2010
Hesap kabak tadý verdi30 Haziran 2010
SUDA DOMATES ÜRETÝCÝLÝÐÝ DAHA VERÝMLÝ28 Haziran 2010
ETÝN KÝLOSU 10 MÝLYON11 Haziran 2010
KAYBEDEN ÝSRAÝLOLUR11 Haziran 2010
ANIZ YAKMAK ÇOK ZARARLIDIR30 Mayıs 2010
Piyasalar allak bullak oldu25 Mayıs 2010
HARRAN ÇÝFTÇÝLERÝ FARKLI ÜRÜNLER YETÝÞTÝRÝYOR..(foto haber)23 Mayıs 2010
BENZÝN FÝYATLARFI 5 AY GERÝYE GÝTTÝ22 Mayıs 2010
Harran Ovasý`nda Mercimek Hasadý Baþladý 18 Mayıs 2010
ÇÝFTÇÝLER SIKINTILI 16 Mayıs 2010
ALTIN ALDI BAÞINI GÝDÝYR..15 Mayıs 2010
Altýn fiyatlarýnda korkutan tahmin 14 Mayıs 2010
Ýþ dünyasýnda tarihi zirveden ‘kutuplaþma yok’ mesajý çýktý 14 Mayıs 2010
ÞANLIURFADA PAZARIN NABZI 12 Mayıs 2010
HARRANDA TARIM ÇEÞÝTLÝÐÝ ARTIYOR06 Mayıs 2010
14 bin memur alýnacak kadrolar06 Mayıs 2010
ET ÝTHAL EDELÝM YA KURUSOÐAN01 Mayıs 2010
FLAÞ HABER:AKÇAKALE DE KAÇAK AKARYAKIT OPERASYONU30 Nisan 2010
Et ve Balýk Kurumu na ithalat yapma yetkisi verildi26 Nisan 2010
DevlET EL KOYDU24 Nisan 2010
Karttan nakit çekme yasaðý geliyor13 Nisan 2010
Çinli yedek parça devine Urfa talip05 Nisan 2010
MEMURA KESENÝN AÐZI AÇILACAK MIÞ(!)01 Nisan 2010
Ucuzluk karayolunu kapattý20 Mart 2010
Hayvancýlýk Destekleme Miktarlarý Açýklandý. 15 Mart 2010
AYAKLI BANKALAR PARA KAZANDIRIYOR15 Mart 2010
ZAM ÞAMPÝYONU TAZE FASÜLYE 15 Mart 2010
100 BÝN KÝÞÝYE ÝÞ ÝMKANI01 Mart 2010
SÝVEREK`E 200 YATAKLI HASTANE YAPILIYOR17 Şubat 2010
Ýþsizlik Artýþý Devam Ediyor.15 Şubat 2010
Ýkinci Elde Alým Satým Kolaylaþýyor12 Şubat 2010

Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
2019 BELEDİYE SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
BDP
DİĞER

Sonuçlar
En Çok Okunan
Sayfalar
Video Galeri
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Radyo

Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Anasayfa | Sohbet Odasi
CH