Bugün, 25 Ekim 2021 Pazartesi
Konteyner Kent 20.11.2015 11:27:50 0

Türkiye onlar için bir cennet

Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’nin dört bir yanına dağılan Suriyeli mültecilerin her birinin ayrı bir hikâyesi var.
Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’nin dört bir yanına dağılan Suriyeli mültecilerin her birinin ayrı bir hikâyesi var. Yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı Harran konteynır kent’te yaşayan mülteciler, Türkiye’ye bir cennet gözü ile bakıyor. Hiçbir İslam devletinin kendilerine kucak açmadığını belirten Suriyeli Kevser Sellum, kızları; Meryem ve Sara imhimet; Avrupa ülkelerine de gitmek istemiyorlar. Avrupa’ya gidenlerin durumunun göz önünde olduğunu ve çoğunun denizlerde boğulduğunu ifade eden Kevser Sellum ve kızları, Aylan Kurdi gibi kıyıya vurmak istemiyorlar.
1 Kasım seçimleri Suriyelilere umut oldu
7 Haziran seçimlerinden sonra AK Parti’nin tek başına iktidar olmayışının kendilerini endişelendirdiğini ve iç savaşın devam ettiği ülkelerine geri dönme korkusu sardığını ifade eden Kevser Sellum ve kızları, “ 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin yaklaşık yüzde 50 oranında oy alması bizim için yeni bir umut oldu.  Ülkemize gidebilmek için Esed’in gitmesi gerekiyor, fakat birçok dünya liderleri Esed’in yanında yer aldığı için gitmesi zor görünüyor. Türkiye bizim vatanımız Recep Tayyip Erdoğan ise bizim babamızdır.” dedi. Çadırkentte kalan mülteciler, anaokulundan Ortaöğretime kadar eğitim görüyor.  Suriyeli çocuklar Türkiye’den oldukça memnun ve Türkçeyi severek öğreniyorlar.
Türkiye topraklarını öptüler
2 ay önce yaklaşık 15 bin harcayarak Bodrum’dan kaçak yollarla, 10 yaşındaki oğlu Muhammed Ali ile Almanya’ya giden 4 çocuk babası Hüsam Ali (32) başta Yunanistan olmak üzere birçok ülkeden işkence gördüklerini söyledi.  Hamile kadınlara eziyet edildiğini ve elektrikle şok verildiğini belirten Hüsam Ali, Almanya’da esir kampı gibi bir yerde kaldıklarını ve ikinci sınıf insan muamelesi gördüklerini ifade etti.  Hüsam Ali; “ Türkiye’deki rahatlığı ve insanlığı dünyanın hiçbir yerde görmedik. Almanya’da Kürt mültecilere daha iyi davranıyorlardı. Oturma izni alabilmek için oğlumu da Almanya’ya götürmüştüm.  Bize kötü davrandıkları için oğlumla ailemin yanına geri döndük ve döndüğümüzde 7 defa Türk topraklarını öptüm. Türkiye bir dünya cennetidir ve hiçbir mülteci başka ülkelere gitmesin.” Dedi.Hüsam Ali’nin eşi Vassa Ali ise; “Bizim için para hiç önemli değil önemli olan canımız ve huzurumuz. Eşimin yanımıza dönmesinden dolayı çok mutluyuz. Hiçbir mülteci Türkiye’den başka bir yere gitmesin. Başka ülkeler mültecilere cehennemi yaşatıyorlar.” diye konuştu.
Zihinsel engelli kızı için Almanya, ya gitti; geri döndü
Suriyeli mülteci Abdurezzak El Ömer’in ise farklı bir hikâyesi var, zihinsel engelli kızı için Şanlıurfa, nın Harran çadır kentinden Almanya’ya giden.  Abdurezzak  El Ömer ise, zihinsel engelli  kızı Emine El Ömer (12) için 13 bin lira harcayarak, kaçak yollarla Almanya’ya gitmiş. İki buçuk ay kampta kalan El Ömer, devletten aylık 150 euro aldıklarını ve bu paranın yemek paralarına bile yetmediğini belirtti.“Cennet olarak hayal ettiğim Almanya meğer bir cehennemmiş” diyen El Ömer, Türkiye’nin kendilerine daha çok para verdiğini ve burada huzur içinde yaşadıklarını söyleyen El Ömer kimse heveslenerek başka bir ülkeye gitmesin burası bir cennettir gidenler perişan oluyorlar. Ben Zihinsel engelli kızı için Almanya, ya gittim orada oturma izini alarak ailemi de götürme hayâlı ile gittim ama çok pişman oldu, diye konuştu
Suriyeli Çocuklar çok mutlu
Şanlıurfa, nın Harran ilçesinde bulunan konteynır kente kalan yaklaşık 5 bin mülteci Suriyeli çocuklar çok mutlu çocuklar burada Arapça ve Türkçe öğrenim görüyorlar birçoğu Türkçeyi öğrenmiş Suriyeli çocuklar bir daha Suriye, ye dönmek istemediklerine söylüyorlar orada savaş var birçok arkadaşımız savaşta öldü bizde ölmek istemiyoruz burada çok mutluyuz Ailelerimiz Avrupa, ya gitmelerini istemiyoruz Avrupa, ya gidenlerin birçoğu denizlerde boğulup ölüyorlar bizde ölmek istemiyoruz, diye konuşurken mülteci kapında birçok Suriyelinin kaldığı konteynır üzerinde Türk bayrağı asılı gözlenirken Suriyelinin kaldığı konteynır kente mültecilere hizmet vermek için hastane. Camii.2 sosyal tesis 3 market 2 çamaşırhane oyun parkları bulunuyor,