Bugün, 25 Ekim 2021 Pazartesi
Konteyner Kent 26.09.2015 23:21:48 0

Suriyeli Çocuklara `TRT Çocuk Dergisi` Tanıtıldı

TRT ÇOCUK TELEVİZYONU TARAFINDAN HAZIRLANAN ‘’ÇOCUK MUHAYYAM’’ ADLI 5 BİN ADET DERGİ HARRAN KONTEYNER KENTTE KONAKLANAN SURİYELİ ÖĞRENCİLERE DAĞITILDI.
TRT Çocuk kanalı tarafından hazırlanan derginin tanıtımı, TRT Genel Müdürü Şenol Göka, HarranKaymakamı Temel Ayca, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Uğur Yıldırım, TRT Çocuk Dergisi Yönetmeni Tülay Gökçimen ile kamp idarecileri ve Suriyelilerin katılımıyla yapıldı.

TRT Genel Müdürü Göka, burada yaptığı konuşmada, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak, dergi aracılığıyla sığınmacı çocukları bayramda sevindirmek istediklerini söyledi.

Dergiye yönelik faaliyetlerin artırılarak sürdürüleceğini vurgulayan Göka, şöyle konuştu:

"TRT Çocuk kanalının giriştiği bu faaliyet gerçekten çocukların yüzünü güldürüyor. Bu faaliyetlerin bundan sonrada sürecek olması önemli ve sevindirici. TRT Çocuk'un daha yapacağı çok şey var. Hem bu faaliyet alanı hem de başka alanlarda benzer faaliyetlerin geliştirilmesi için arkadaşlarımızın hazırlığı var. Yerel yöneticilerle işbirlikleri var, bunları en güzel şekilde merkez tarafından destekliyoruz. İnşallah bundan sonra da yapacağımız faaliyetlerle sığınmacı çocukların yüzü gülmeye devam edecek."

- "Türkiye'de gazeteci farkı var"

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Yıldırım ise Türkiye'nin Suriyeli sığınmacıları yıllardır en iyi şartlarda ağırlamaya çalıştığını dile getirdi.

Sığınmacılara yönelik yeni projelerin geliştirilmesinin sevindirici olduğunu anlatan Yıldırım, "Bugün aslında insanlığın vicdanının sorgulandığı mülteci meselesinde, Macaristan'da kucağında çocuğu ile ülkeye sığınmak için gelen mülteciye çelme takan basın mensubu ile bugün Suriyeli sığınmacılara ulaştırılmak üzere dergi yapan ve bunun basımında, dağıtımında destek olan bir TRT var. Bu çok büyük ve önemli bir fark var" dedi.

Derginin yönetmeni Gökçimen de derginin içeriğinin güven ve sabrı anlattığını ve kampta 5 bin adet dağıtıldığını kaydetti.
Konuyla ilgili açıklama yapan Harran kaymakamı Temel Ayca, bu gibi etkinliklerin devam etmesi gerektiğini emeği geçen herkese teşekkür ettiğini ifade etti.